To oni promują Powiat Świecki!

4618

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Świeckiego odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Starosty dla osób, które swoją wyjątkową postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji Powiatu Świeckiego.

Kategoriami, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie są ochrona zdrowia, kultura i sztuka, kultura fizyczna, ofiarność i odwaga.

  • Kategoria: Kultura i Sztuka

Pan Stefan Gełdon to zasłużony działacz kultury, wychowawca pokoleń dzieci i młodzieży i wspaniały Człowiek.

Karierę zawodową rozpoczął 1 września 1947, jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Białochowie, gdzie najpierw założył szkolny teatr żywego planu, a następnie  szkolny teatr lalek. Pierwsze przedstawienie, wystawione w 150 rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, nosiło tytuł „O popie i jego słudze Jełopie”.

W kolejnych latach Pan Stefan zainicjował Biesiady Lalkarskie w Strzelcach, służące wymianie doświadczeń między osobami zainteresowanymi teatrem lalek. Od samego początku był też uczestnikiem Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Puławach. W 1968 roku został instruktorem kategorii „S” , a 19 czerwca 1985 roku za swą działalność otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

W 1992 roku Pan Stefan Gełdon zamieszkał w Nowem, gdzie w Centrum Kultury „ZAMEK” założył amatorski Teatr Lalek, potem Teatr Lalek i Cieni pod nazwą „Baśniowy Świat”.

W 1993 r. teatr  dał pierwsze przedstawienia  pt – „Czerwony Kapturek” i „Stonoga” – od tamtej pory przez teatr przewinęło się co najmniej 200 dzieci i młodzieży. Dał niemal 500 przedstawień, a w jego repertuarze znalazło się ponad 40 sztuk. Wśród wystawianych tytułów znalazła się adaptacja bajki regionalnej Bernarda Janowicza „O kozie rogaty” w gwarze kociewskiej.

W 1994 roku w Nowem, odbyła się I Biesiada Lalkarska, a druga jeszcze w tym samym roku, jesienią. Od tego czasu biesiady miały już doroczny, jesienny termin. W 2017 roku zespół uroczyście obchodził 25-lecie działalności; odbyła się też XXV Biesiada Lalkarska. Z tej okazji zorganizowano wystawę lalek i fotogramów, po części zaprezentowaną również w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Pan Gełdon jest pomysłodawcą i współredaktorem periodyków: „Miłośnik Teatru Lalek” i „Poradnik Lalkarza” oraz autorem zeszytów z serii „Technika Teatru Lalek”.

Skalę sukcesu instruktorskiego Pana Gełdona w pełni oddaje udział „Baśniowego Świata” w Spotkaniach puławskich – od ich XXVI edycji w roku 1994 był tam 8 razy.

W 2018 roku Pan Stefan Gełdon otrzymał nagrodę „POLCUL”  Fundacji Jerzy Bonieckiego za organizację i animację teatru lalkowego „Baśniowy Świat”

Prywatnie Pan Stefan Gełdon jest żeglarzem i co najważniejsze, oddanym ludziom, wiecznie młodym i pełnym zapału człowiekiem.

W wieku senioralnym podsumowuje swoje życie we wspomnieniach opublikowanych w II tomie książki „A za mojej pamięci” oraz „Z Kręga przez Sant’ Omero do Nowego”.

  • Kategoria: Kultura Fizyczna

Pani Dominika Kopińska –  pochodząca z Nowego piłkarka nożna grająca na pozycji napastnika.

Początek jej kariery to gra z kolegami w piłkę nożną na boisku osiedlowym. Jak sama przyznaje nie miała wyjścia – w piłkę grali wszyscy, więc i ona zaczęła. Pomagał jej tata oraz dziadek. Mimo młodego wieku (niedawno skończyła 19 lat) może pochwalić się sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Dominika jest wychowanką MLKS Wisła Nowe. Jej przygoda z piłką nożną kobiet tak na poważnie rozpoczęła się w Unifreeze Górzno. Przez dwa poprzednie sezony grała w Sztormie AWFiS Gdańsk. Latem po spadku Gdańska z elity i po awansie Unifreeze do najwyższej ligi wróciła do Górzna. W Ekstralidze rozegrała już łącznie 49 spotkań i zdobyła 9 bramek. Kopińska to również reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet do lat dziewiętnastu. W sezonie 2011/2012 grała w lidze młodzików z chłopcami jako jedyna zawodniczka w okręgu.  W czasie jednego z turniejów halowych dziewcząt zauważył ją trener Grzegorz Bała i wiosną 2013 r. grała już w klubie „Unifreeze” Górzno. Z tym zespołem  awansowała z III ligi do I ligi.

W wieku 15-stu lat zdobyła halowe mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Osiągnęła dwukrotnie II miejsce w największym turnieju dziewczęcym „Coca Cola Cup”.
W wieku 16-stu lat otrzymała propozycję przejścia do klubu ekstraklasy kobiet „Sztorm” Gdynia. Z tym klubem wygrała duży turniej międzynarodowy w Czechach.

Jako 17-sto latka zdobyła wicemistrzostwo Polski. W maju 2018r. otrzymała 10 propozycji przejścia do klubów ekstraklasy. Ostateczne wybrała ofertę 4-krotnego mistrza Polski – drużyny „Medyk” Konin. Od lipca br. do chwili obecnej w różnych spotkaniach i sparingach strzeliła 20 bramek. W wywiadach m.in. dla „Radia Poznań” podkreśla, że jest wychowanką „Wisły” Nowe. Nadal bardzo dobrze rozwija się sportowo. Reprezentantka kadry: U15/U17/U19. Przez fachowców piłki nożnej jest uważana za najlepszą napastniczkę młodego pokolenia w Polsce.

Nagrodę w imieniu Pani Dominiki odebrała jej Mama i Siostra.

  • Kategoria: Ochrona Zdrowia

Pani Katarzyna Lipowiec jest od ośmiu lat wiceprezesem Stowarzyszenia Kobiet Amazonki Ziemi Świeckiej.

Od trzech jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych – rada m.in. opiniuje programy i uchwały i projekty dot. działań powiatu na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest delegatem powiatu świeckiego na Sejmik Organizacji Pozarządowych. Pomimo swojej niepełnosprawności bardzo aktywnie działa w Stowarzyszeniu Amazonki, dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową oraz rzecz profilaktyki raka piersi.
Jest współorganizatorem spotkań profilaktycznych w szkołach i wśród kobiet na terenie całego powiatu. Przygotowuje i przedstawia prezentacje nt. działalności stowarzyszenia i profilaktyki , z którymi występuje przy okazji wielu wydarzeń m.in. organizowanych przez Powiat Świecki w ramach promocji zdrowia.

Pozyskuje też środki finansowe na działalność Stowarzyszenia m.in. na sprzęt do rehabilitacji. W ramach projektu Żyj kulturą  była współorganizatorem pomocy psychologicznej dla kobiet po chorobie nowotworowej. Stowarzyszenie objęło patronatem konkurs pt. “Mam haka na raka”, do którego przystąpiły świeckie licea – był to cykl spotkań, prelekcji i happeningów informujących mieszkańców Świecia o tym czym są nowotwory i jak się z nimi walczyć. Pani Katarzyna jest też aktywnie zaangażowana w samopomoc członkiń klubu Amazonki i Unii Kujawsko – Pomorskiej Amazonek w Bydgoszczy. Pomimo niepełnosprawności Pani Katarzyna Lipowiec jest zaangażowana w sprawy lokalnej społeczności.
Jest :
– Przewodniczącą Powiatowej rady Rynku Pracy,
– Członkiem Powiatowego Zespołu Ekonomii Społecznej,
– Członkiem Regionalnego Komitetu Ekonomii Społecznej.

  • Kategoria Ofiarność i Odwaga

Pan Marcin Tylman jest lokalnym liderem i zaangażowanym społecznikiem, od lat działającym na rzecz pozytywnej zmiany społecznej i rozwiązywania problemów społecznych w gminie Nowe i powiecie świeckim. Prezesem Fundacji Aktywizacji i Integracji, Członkiem wielu organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemów społecznych m.in.:
– Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności blisko związany z Pomorskim Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności,
– Wojewódzkiej Rady ds Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego,
– Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej,
– Powiatowej Rady Rynku Pracy,
Współorganizator wielu wydarzeń i inicjatyw w Gminie Nowe m.in.
– Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Nowe,
– Pozarządowych Kiermaszów Świątecznych,
– Święta Śliwki.
Innowacje społeczne, animacja lokalna, partnerstwa lokalne oraz ekonomia społeczna to dla niego nie puste hasła, lecz praktyczne narzędzia do podejmowania konkretnych działań na rzecz najbliższego otoczenia. Na co dzień pracownik socjalny w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowem, nie dał się przytłoczyć formalnym ograniczeniom systemu pomocy społecznej, lecz wciąż szuka innowacyjnych sposobów rozwiązywania trudnych problemów, takich jak bezdomność czy długotrwałe bezrobocie. Nie boi się testowania nowych rozwiązań, cechuje go kreatywność i otwartość na niekonwencjonalne rozwiązania. Pokazał to, angażując się w rozmaite przedsięwzięcia z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu mieszkaniowemu. Zainicjował m.in. opracowanie modelu „Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności”. w 2004 Marcin Tylman został prezesem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i stworzył w Nowem Warsztat Terapii Zajęciowej. Do dzisiaj w zajęciach rehabilitacyjnych uczestniczą osoby  niepełnosprawne, które w ramach 5 pracowni, uczestniczą w zajęciach z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej prowadzonych w duchu Ekonomii Społecznej. Wizytówką placówki są wysokiej jakości produkty rękodzielnicze.    Od stycznia 2017 roku prowadzenie Warsztatu przejęła Fundacja Aktywizacji i Integracji (FAI), której Marcin Tylman jest pomysłodawcą i Prezesem. W 2012 roku, w ramach projektu „Z ulicy do domu” realizowanego w Nowem z m.in. inicjatywy Pana Marcina, powstał  „Sklep Społeczny”. Celem pomysłu było aktywizowanie zawodowe osób wychodzących z bezdomności przez zaangażowanie ich  w pozyskiwanie, odnawianie i naprawie przedmiotów codziennego użytku (mebli, AGD oraz innych sprzętów) a zebrane środki są przeznaczone na były na ich potrzeby, przede wszystkim na zakup opału do mieszkań wspieranych.

Zarządzana przez Marcina Tylmana  Fundacja Aktywizacji i Integracji jest prężnym przedsiębiorstwem społecznym, w którym zatrudnienie znalazły m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Działa na wielu obszarach, m.in.:
– prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, pracownię rękodzieła i stolarską,
– świadczy usługi sprzątające,
– realizuje projekt; „Aktywny senior”, prowadzi zajęcia języka angielskiego,
– przejęła zarządzanie targowiskiem miejskim.

Obecnie Fundacja jest zaangażowana w projekt „Mieszkamy razem na ulicy Nowej 11” skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. FAI prowadziła kampanię promocyjną i badania socjologiczne a teraz aktywizuje mieszkańców domu: prowadzi szkolenia zawodowe, warsztaty rękodzieła, zajęcia wzmacniające kompetencje – np. gospodarowania budżetem domowym.

Działalność Pana Tylmana została dostrzeżona na szczeblu województwa – za działalność społeczną w 2015 roku otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego „Stalowy Anioł”. Pan Marcin Tylman jest aktywny także w obszarze spotu i rekreacji. W ramach Nadwiślańskiego Stowarzyszenia AKTYWNI od 1993 r prowadził w Nowem treningi karate, jest członkiem Komisji Sędziowskiej Sportu Kenjutsu z ramienia Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki IMAF Polska i  organizuje w Nowem Ogólnopolskie turnieje sztuk walki.

Propaguje też paralotniarstwo  – na startowiska przygotowane przez członków stowarzyszenia w Nowem i Nowych Marzach, przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Startowiska służą też jako punkt widokowy i atrakcja turystyczna powiatu.