Nagrody Starosty Świeckiego przyznane

1930

Podczas LX Sesji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 31 stycznia 2024 roku wręczono Nagrody Starosty dla osób, którzy swoją wyjątkową postawą lub osiągnięciami przyczynili się do promocji Powiatu Świeckiego.  Pani Barbara Studzińska – Starota Świecki, Pan Franciszek Koszowski – Wicestarosta oraz Pan Brunon Han – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego wręczyli nagrody uhonorowanym w poszczególnych kategoriach:

Działalność społeczna

Artur Dziarkowski

Pan Artur Dziarkowski po napaści Rosji na Ukrainę od samego początku zaangażował się w bezpośrednią pomoc potrzebującym. Jako członek Świeckiego Stowarzyszenia Motocyklistów „Wataha”  czynnie uczestniczył w pracach „Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie – Powiat Świecki”. Transportował na teren objęty działaniami  wojennymi  : żywność, leki, materiały opatrunkowe, wyposażenie wojskowe, środki czystości,  ubrania, itp., które zostały zebrane  lub zakupione z zebranych przez w/w Komitet pieniędzy – ofiarowanych przez mieszkańców i firmy z terenu powiatu świeckiego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, PCK ( Zarząd Rejonowy Świecie ) i lokalne samorządy. Czternastokrotnie  docierał z pomocą humanitarną w najbardziej zagrożone i  zniszczone wojną tereny Ukrainy : Dombas, Liman, Jar, Kramatorsk, Słowiańsk, Chersoń, Bucza ( tydzień po wyzwoleniu ), Bachmut. Na prośbę przedstawicieli armii ukraińskiej pomagał w ewakuacji dwóch żołnierzy  rannych w walkach w okolicach Bachmutu.

Pan Artur Dziarkowski wykazał się ogromną odwagą, zaangażowaniem i bezinteresownością, czynił to często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Dzięki Jego działaniom pomoc humanitarna docierała bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących. Pan Artur Dziarkowski jest osobą bardzo skromną, której przyświeca idea pomagania drugiemu człowiekowi.

Ochrona zdrowia
Katarzyna Kubacka, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Tryl, sołtys wsi Mątawy 

Pani Katarzyna Kubacka jest osobą bardzo kreatywną i zaangażowaną w rozwój społeczeństwa na wielu płaszczyznach m. in. społecznej, kulturalnej, emocjonalnej, zdrowotnej, ekologicznej. Jest inicjatorką wielu przedsięwzięć na terenie wsi Tryl i Mątawy oraz szkoły, w której pracuje. To organizatorka akcji prozdrowotnych, charytatywnych, warsztatów zielarskich oraz spotkań dla kobiet o charakterze rozwojowym. Kładzie duży nacisk na profilaktykę prozdrowotną i zachęca dzieci i młodzież do aktywności na świeżym powietrzu. Nadrzędnym celem działań jest pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości używek. Wpajanie wiedzy na temat dbania o właściwe zachowania prozdrowotne. Uczenie szacunku wobec własnego i cudzego zdrowia. W realizowanych programach duży nacisk kładzie na te sfery zachowań, które mają podstawowe znaczenie dla utrzymania lub poprawy zdrowia.

Pani Katarzyna Kubacka jest organizatorką spotkań dla kobiet o charakterze rozwojowym. Panie uczą się i przypominają jak ważne jest, by dbać  o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, jak zachować równowagę między różnymi aspektami życia. Zapraszane są kobiety, które dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą.

Uczy młodych ludzi jak dbać o zdrowie własne i społeczeństwa. Proces edukacji obejmuje dostarczenie wiedzy, kształtowanie postaw oraz rozwijanie umiejętności dokonywania wyborów, niezależnego podejmowania życiowych decyzji.

Postawa Pani Katarzyny to wzór do naśladowania przez młodszą kadrę. Zawsze podkreśla, że to bycie wychowawcą dzieci i młodzieży, daje jej największe zadowolenie i spełnienie. Pracuje z oddaniem i entuzjazmem dzięki temu, że potrafi swoje osobiste zainteresowania rozwijać poprzez pracę na rzecz drugiego człowieka. Jako nauczyciel i sołtys jest powszechnie znana i szanowana w środowisku. W pracy z dziećmi i młodzieżą cechuje ją życzliwość, łagodność  i wyrozumiałość.

Sport

Rajmund Górski, trener Medalistów Mistrzostw Polski w zapasach

Kariera zapaśnicza Pan Rajmunda Górskiego rozpoczęła się w 1959 roku w Grucznie. W 1965 r. zdobył mistrzostwo Polski juniorów w stylu klasycznym, a dwa lata później zajął siódme miejsce wśród seniorów w Lublinie. Był pierwszym trenerem Zapasów stylu Klasycznego i Wolnego w utworzonej sekcji przy Zakładowym Klubie Sportowym „Wda” w Świeciu. Pan Rajmund to wychowawca wielu świetnych zawodników. To inicjator i współzałożyciel klubu pod nazwą Miejski Ludowy Klub Sportowy „Wisła” Świecie, gdzie funkcję Prezesa i trenera pełnił do 2015 roku. Od sześciu lat wdraża aktywność fizyczną dzieci i młodzieży w LKS „SUPLES” Lniano. Jest bardzo doświadczonym trenerem zapasów. Inspiruje dzieci do uprawiania zapasów, szkoli dzieci i młodzież w LKS „SUPLES” LNIANO.

Podkreśla, że trening zapaśniczy ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, dzięki któremu można cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją. Pan Rajmund uczy swoich zawodników zdrowej rywalizacji, szacunku do przeciwnika oraz tego, że swój sukces można wypracować samodzielnie. Lekcje te doskonale sprawdzają się w codziennym życiu.

Jego zawodnicy rok rocznie zdobywają medale na różnych turniejach zapaśniczych na terenie całej Polski. Treningi zapaśnicze prowadzone przez Pana Rajmunda cieszą się dużym zainteresowaniem i są doskonałym sportem dla najmłodszych dzieci i młodzieży.

W ciągu sześciu lat pracy, wychowankowie Pana Rajmunda zdobywali medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, na Mistrzostwach Polski, czy Mistrzostwach Zrzeszenia LZS. Zapaśnicy LKS “Suples” Lniano wywalczyli m.in. dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików, zdobyli, dwa medale Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych, dwie zawodniczki stawały na podium po zdobyciu złotych medali Makroregionalnych Mistrzostw Młodzików. Ponadto zawodnicy stawali na podium w Ogólnopolskich Turniejach Zapaśniczych.

Jakub Słomiński, wielokrotny reprezentant Kadry Narodowej (juniorów i seniorów) w boksie, medalista na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym

Pan Jakub Słomiński od wielu lat jest Członkiem Kadry Narodowej i Olimpijskiej. Obecnie objęty jest przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Wielokrotny medalista
w swoich kategoriach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Od samego początku reprezentuje barwy sekcji bokserskiej Klubu Sportowego WDA Świecie. Obecnie jest najbardziej utytułowanym pięściarzem tego Klubu oraz jednym z najbardziej utytułowanych bokserów ostatniego okresu w Polsce. Podczas treningów swoje doświadczenie przekazuje młodszym zawodnikom. Jest dla nich wzorem do naśladowania.

Osiągnięcia:

  • 2 złote medale Mistrzostw Polski Juniorów,
  • 4 złote i 1 srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski,
  • 8 złotych medali Mistrzostw Polski Seniorów,
  • brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów w 2022r.
  • 5 miejsce w Igrzyskach Europejskich 2023r.,
  • Członek Kadry Narodowej i Olimpijskiej,
  • Uczestnik wielu turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych.