Konkurs kulinarny im. W. Kulerskiego

2778

Konkurs kulinarny im. W. Kulerskiego
na dania przygotowane na podstawie receptur z najstarszych książek kucharskich
z regionu kujawsko-pomorskiego

Ponad sto lat temu Wiktor Kulerski, wydawca słynnej “Gazety Grudziądzkiej”, opublikował “Naukę gotowania do użytku ludu polskiego” – książkę kucharską złożoną z przepisów nadesłanych przez gospodynie z Ziemi Chełmińskiej i Pomorza. Przepisy te były efektem ogłoszonego przez “Gazetę Grudziądzką” konkursu kulinarnego.

Wcześniej w 1866 r. wydano w Grudziądzu książkę kucharską w języku niemieckim, wydaną przez kuratorium sierocińca dla ewangelickich dziewcząt w Grudziądzu, a napisaną przez pochodzącą z RządzaMinnęHooff. Publikacja ta, zatytułowana „Martha. Eine zuverlässige Rathgeberin in der Kochkunst“ (Martha: godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych zagadnieniach gospodarstwa domowego) była potem wielokrotnie wydawana w Toruniu i w Lipsku i stała się prawdziwym bestsellerem. Książki, napisane w różnych językach opisywały jednak tę samą, wspólną, regionalną kuchnię pomorską.

Organizatorzy ogłaszają konkurs, którego tematem wiodącym będą „Nowalijki”, na podstawie receptur z najstarszych książek kucharskich z regionu kujawsko-pomorskiego wymienionych w pkt. 10.

Celem działań organizatorów jest promocja grudziądzkich książek kucharskich oraz nawiązanie do wydarzenia, jakim było ogłoszenie konkursu kulinarnego przez Wiktora Kulerskiego. Przedsięwzięcie ma również na celu pokazanie dawnej kuchni regionu, przypomnienie dawnych smaków, produktów i tradycji kulinarnych Pomorza i Kujaw.

Załączniki