Rak na wspak – bezpłatne badania kolonoskopowe

8628

Do końca 2023 roku można skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje Nowy Szpital Sp. z o.o. z siedziba w Świeciu (Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 126 86-100 Świecie).

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany  są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Rak na wspak – program profilaktyki raka jelita grubego prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o.z siedziba w Świeciu”Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 126 86-100 Świecie

REJESTRACJA: Pon. – Pt. 8.00-15.00, tel.: 506-971-792

Z badania w szpitalu w Świeciu mogą skorzystać tylko osoby z następujących powiatów: świecki, chełmiński, tucholski, wąbrzeski oraz nakielski.

Do badania nie mogą przystąpić osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w przeciągu 10 lat.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w liczbach:

  • z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 12 tysięcy osób;
  • w ramach programu zbadamy blisko 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa;
  • badania realizuje 19 placówek w regionie.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także szczepienia  przeciwko pneumokokom, badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz profilaktyki upadków dla seniorów. Więcej informacji o programach wkrótce na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl