KOMUNIKAT. W szpitalu w Świeciu rozpoczyna się modernizacja pracowni RTG

4115
W szpitalu w Świeciu rozpoczyna się modernizacja pracowni RTG. Remont jest związany z wymianą jednego z aparatów RTG. 
– Wymieniamy najstarszy z naszych aparatów, zakupiony jeszcze w latach 90. Nowe RTG będzie bardziej wydajne i odciąży aparat, z którego obecnie korzystamy – mówi Przemysław Leśniewski, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.
Nowy aparat RTG umożliwia wykonywanie zdjęć pacjentom w różnej pozycji, zdjęcia są robione przy możliwie najniższej dawce promieniowania a dzięki zastosowanej technologii cyfrowej obrazy RTG są wysokiej jakości.
Aparat został już dostarczony do szpitala, ale zanim zostanie zainstalowany i uruchomiony szpital wyremontuje pracownię. Zmodernizowane zostaną sala prześwietleń, sterownia i szatnia dla pacjentów. Remont planowany jest do końca października. Pracownia ruszy po otrzymaniu niezbędnych zgód. W czasie remontu wszystkie badania RTG są wykonywane w drugiej pracowni, która znajduje się w szpitalu.
Oprócz pracowni RTG w szpitalu w Świeciu są jeszcze 3 przyłóżkowe aparaty RTG. Jeden jest wykorzystywany na SOR, drugi na oddziale płucnym a trzeci jest użytkowany przez pozostałe oddziały szpitalne. Łącznie w szpitalu w Świeciu wykonuje się około 22 tys. badań RTG rocznie.
Koszty zakupu nowego RTG to 617 tys. z czego 550 tys.  szpital otrzymał ze środków budżetu państwa przeznaczonych na walkę z COVID-19.