Światowy Dzień Serca

7928

Światowy Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu oraz Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Jak dbać o serce?

Podstawą zdrowego trybu życia są trzy elementy: aktywność fizyczna, prawidłowo zbilansowana dieta oraz odpowiednia masa ciała.  Oto zasady, dzięki którym można uniknąć problemów związanych z najważniejszym dla nas mięśniem.

1. Regularnie spożywaj posiłki

 Jedz 4­­­­–5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach. Dzięki temu ryzyko uczucia głodu maleje, a razem z nim spożywanie pustych kalorii, które w nadmiarze prowadzą do nadwagi.

2. Ogranicz sól w diecie

Zatrzymuje ona wodę w organizmie, spowalnia metabolizm, podnosi ciśnienie. Sól w nadmiarze może być bardzo poważnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

3. Ogranicz cukier

Nadmiar cukru zwiększa poziom trójglicerydów i podnosi ciśnienie, czyli podnosi ryzyko zachorowania na  choroby serca.

4. Jedz więcej produktów mlecznych fermentowanych

Jedz częściej maślankę, kefir, jogurt. Zawierają naturalne bakterie kwasu mlekowego, które asymilują cholesterol i prowadzą do wydalania go w większej ilości. Co więcej – produkty fermentowane są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, naturalnego budulca kości, który potrzebny jest także do prawidłowego funkcjonowania serca.

5. Wybieraj tłuszcze roślinne

Zacznij stosować oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je w rybach morskich (głównie omega-3). Jedz więcej orzechów, ziaren słonecznika, migdałów, kasz, używaj oleju rzepakowego i lnianego.

6. Szukaj źródeł błonnika

Jedz więcej błonnika. Pomaga w utrzymaniu właściwej wagi ciała, ponieważ spowalnia proces trawienia w taki sposób, by organizm dłużej czuł się syty. Często jedzony, pomaga także oczyścić organizm z toksyn. Znajdziemy go w kaszach, płatkach owsianych, kiwi, jabłkach, gruboziarnistym pieczywie.

7. Pij duże ilości wody

Człowiek w ponad 80% składa się z wody. Każdy jej ubytek jest źle odbierany przez organizm. Gdy przez długi czas nie będziemy dostarczać wody, możemy czuć się zmęczeni, senni, słabi. W skrajnych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do omdlenia lub zawrotów głowy. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Najlepsza będzie ta mineralna niegazowana.

8. Dostarczaj magnezu, potasu i wapnia

Te trzy pierwiastki w odpowiednich ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca. Magnez odpowiada za działanie układu nerwowego, wspomaga układ krążenia, buduje odporność. Potas – jest niezbędny do pracy serca. Wapń – to naturalny budulec kości i pomocnik układu krążenia. Zjadaj więcej kaszy, płatków owsianych, gorzkiej czekolady, pistacji, pomidorów, selerów, ryb, pieczywa razowego, bananów, a także kefir, maślankę i jogurty naturalne.

9. Ćwicz!

Aktywność fizyczna to doskonała metoda zapobiegania chorobom serca. Bieganie, fitness, pływanie, jazda na rowerze – każdy sport pozytywnie wpływa na serce, wspomagając jego pracę i poprawiając ogólną kondycję. Ruch prowadzi także do zwiększenia wydolności serca oraz większego dotlenienia organizmu. A to wszystko pomaga zachować prawidłowe krążenie i masę ciała. Poprawia też ogólne samopoczucie.

Codziennie, a szczególnie dzisiaj, zadbajmy o nasze serca!