Rak na wspak – program profilaktyki raka jelita grubego

10364

Od stycznia 2018 roku rozpoczął się finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi. Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Badania w Powiecie Świeckim realizuje Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu w ramach programu “Rak na wspak – program profilaktyki raka jelita grubego prowadzony przez Nowy Szpital Sp. Z o.o. z siedzibą w Świeciu”.  Termin realizacji projektu to: 1.01.2018 r. – 31.12.2023 r.

Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 pod numerem telefonu  412 401 518

Szczegółowe informacje o projekcie znajdą Państwo na stronach Portalu Województwa Kujawsko – Pomorskiego

http://kujawsko-pomorskie.pl/programy-polityki-zdrowotnej/31952-program-profilaktyczny-ukierunkowany-na-wczesne-wykrywanie-nowotworu-jelita-grubego

https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/31975-kolonoskopia-uratuje-ci-zycie