Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem: “Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie”

12381

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia – upamiętniający rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W 2021 roku obchody przebiegają pod hasłem “Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie”. Mimo borykania się z ciężką sytuacją epidemiczną, nie tylko w naszym kraju ale na całym świecie, warto zwrócić uwagę również na inne ważne tematy ze zdrowia publicznego. Wektory to organizmy przenoszące patogeny oraz pasożyty. Do najgroźniejszych nosicieli zaliczamy komary, muchy, czy kleszcze. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, na którą wg danych WHO w 2017 roku zachorowało 219 min osób. Do chorób przenoszonych przez wektory, występujących w naszym regionie należą odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza.

Należy zauważyć, że profilaktyka zdrowotna jest właściwą inwestycją w długie i zdrowe życie, dlatego jest tak ważna. Realizowanie wszelkich działań zapobiegających chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.

W Polsce najgroźniejszymi wektorami są kleszcze. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć pogryzienia.

Wskazówki, które pozwolą uniknąć pokłucia przez kleszcze

dziewczynka ze skakanką w trawie

WSKAZÓWKA 1

Unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach, jak tylko się da. Kleszcze czują się szczególnie dobrze w leśnym listowiu, ponieważ temperatury są tam umiarkowane nawet w zimie, a wilgotność jest wysoka. Długie źdźbła trawy na niekoszonych łąkach, przy ścieżkach i na brzegach rzek oraz lasy, są chętnie wykorzystywane przez kleszcze do poszukiwania potencjalnego żywiciela.

sznurowanie buta

WSKAZÓWKA 2

Noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami, „zamykając” wszelkie miejsca, w które mogą wejść kleszcze. Możesz na przykład włożyć nogawki do skarpetek. Kleszcze wspinają się nie wyżej niż na wysokość 1,5 metra, więc wolą przylgnąć do nogawek spodni. Kalosze są również dobrym zabezpieczeniem.

kleszcz na białym swetrze

WSKAZÓWKA 3

Kleszcze łatwiej zauważyć na jasnych ubraniach. Jeśli zauważysz je wcześniej, możesz zdążyć je usunąć przed pokłuciem.

korzystanie z repelentów

WSKAZÓWKA 4

Nakładaj na skórę środek odstraszający insekty. Nie tylko utrzymuje uciążliwe komary z daleka, ale w pewnym stopniu również odstrasza kleszcze.

miejsca na ciele zagrożone pokłuciem przez kleszcza - łydki

WSKAZÓWKA 5

Obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy po pobycie na łonie natury. Kleszcze są wyjątkowo małe i spędzają czas na przemieszczaniu się po ciele i ubraniu, zanim znajdą odpowiednie miejsce do ukłucia i zaczną ssać krew. Wolą ciepłe i cienkie miejsca na skórze. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi, a także w pachwinie. U dzieci należy dokładnie sprawdzić głowę, linię włosów i szyję.

strzykawka ze szczepionką

WSKAZÓWKA 6

Dodatkowo, oprócz odpowiedniego ubioru, stosowania środków odstraszających i dokładnego oglądania ciała po spacerach – warto pomyśleć o szczepieniu przeciw KZM (Kleszczowe zapalenie mózgu), które jest zalecane osobom mieszkającym lub podróżującym do miejsc o podwyższonym ryzyku występowania wirusa KZM oraz do osób spędzających czas wolny poza miastem. Ryzyko zachorowania wynika z przebywania w danym regionie, gdzie w środowisku żyją kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Skąd mogę wiedzieć, czy kleszcz, który mnie pokłuł, był zainfekowany?
Pokłuł mnie kleszcz. Czy powinienem iść do lekarza?
Kiedy w ciągu roku kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.

Jakie kierunki wakacyjne są obarczone szczególnie wysokim ryzykiem bycia pokłutym przez kleszcze?

(informacje za: https://www.kleszcze.info.pl/ochrona-przed-kleszczami)