Wicestarosta Roman Witt w środę (25 września) wziął udział w spotkaniu z Janem Szyszko, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem zebrania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego były nabory dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Przedstawiciele gmin i powiatów naszego regionu mieli okazję rozmawiać na ten temat nie tylko z Janem Szyszko, ale również z marszałkiem Piotrem Całbeckim i zarządem województwa.
– Duża sala w Urzędzie Marszałkowskim z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych. Wiceminister Szyszko chwalił nasze województwo za zrównoważony policentryczny model rozwoju – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
– W ramach KPO mamy już popisanych w województwie kujawsko-pomorskim 126 umów na ponad 120 mln złotych – stwierdził wiceminister Jan Szyszko podczas briefingu prasowego. – To są inwestycje w żłobki, modernizację energetyczną, w lepszą jakość życia. W najbliższym czasie należy [tu zresztą] oczekiwać przyspieszenia. Nieco ponad tydzień temu wysłaliśmy do Komisji Europejskiej dwa kolejne wnioski o płatność na [łącznie] 40 mld złotych, te pieniądze będą w Polsce na Gwiazdkę i wtedy będziemy mogli jeszcze przyspieszyć (…) [inwestowanie środków KPO]. Spodziewałbym się, że te 120 mln złotych to dopiero początek [inwestycji w ramach KPO w Kujawsko-Pomorskiem] – dodał.
– Czekamy na [ogłaszane nowe] konkursy [w ramach KO], mamy przygotowaną całą paletę gotowych już do złożenia wniosków projektowych, chodzi m.in. o zakupy niskoemisyjnego taboru dla publicznej komunikacji autobusowej i na potrzeby regionalnych połączeń kolejowych. Niestety, linia demarkacyjna i kierunki adresowania wsparcia w KPO sprawiają, że nie możemy finansować w ten sposób wojewódzkiej infrastruktury zdrowotnej, tutaj wrota [do występowania o środki] są otwarte szeroko jedynie dla powiatów, podobnie jest z infrastrukturą kulturalną –zaznaczył marszałek Piotr Całbecki.
– Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim samorządowcy pytali wiceministra Szyszko m.in. o kwestię nie tak odległego terminu (sierpień 2026) rozliczania projektów finansowanych w ramach KPO, co może się okazać kłopotliwe dla beneficjentów – poinformowała Beata Krzemińska. – Pan minister odpowiedział, że termin realizacji jest niestety twardy i wynika bezpośrednio z unijnego rozporządzenia, którego zmiana wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich, a ta jest niezwykle mało prawdopodobna – dodała.
Nasz kraj w ramach KPO może pozyskać w sumie 60 mld euro (około 268 mld zł) – częściowo w postaci dotacji, częściowo w formie pożyczek na preferencyjnych warunkach. Główne kierunki wsparcia to: innowacje, środowisko, cyfryzacja, edukacja i zdrowie. Celem jest wzmocnienie gospodarki i uczynienie jej bardziej odporną na różnego rodzaju kryzysy.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP