Uczniowie z Nowego poznawali Polskę

2251

W dniach od 11 do 13 września 2023 r., grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Nowem uczestniczyła w trzydniowej wycieczce szkolnej, która wiodła przez trzy niezwykle ważne miasta w historii Polski: Oświęcim, Kraków i Częstochowa. Wycieczka była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do zrozumienia głębszych aspektów historii, kultury i ducha narodu polskiego.

Pierwszy dzień rozpoczął się od odwiedzenia Obozu Auschwitz-Birkenau. Tam uczniowie mieli szansę zrozumieć, jak niewyobrażalne cierpienia poniosły miliony ludzi podczas Holocaustu. Drugiego dnia uczniowie udali się do byłej stolicy naszego kraju – Krakowa, który jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych w Polsce. Spacerując po Starym Mieście uczniowie mieli okazję podziwiać piękno architektury renesansowej i gotyckiej. Licealiści zwiedzali również Kościół Mariacki oraz Zamek Królewski na Wawelu, który jest świadectwem piękna i bogactwa naszego kraju. W ostatni dzień uczniowie LO w Nowem odwiedzili Częstochowę, gdzie znajduje się słynne klasztorne sanktuarium na Jasnej Górze.

Trzydniowa wycieczka szkolna do tych miejsc była nie tylko podróżą w czasie, ale także głębokim doświadczeniem emocjonalnym i duchowym. Pozwoliła zrozumieć, jak historia i kultura Polski są nierozerwalnie związane z trudnymi wydarzeniami z przeszłości, ale także z duchową siłą i wytrwałością narodu. Wycieczkę dofinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”, zaś celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat kultury i dziedzictwa narodowego oraz poznanie zabytków kultury i historii. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 40 500 zł,  w tym kwota dotacji z MEiN to 15 000 zł, a wkład własny 25 500 zł.

#PoznajPolskę