4. WALNE PLACHANDRY KOCIEWSKIE, czyli zlot Kociewiaków i miłośników Kociewia

2732

Od roku 2018 Kociewiacy plachandrują, by po prostu spotkać się w różnych zakątkach naszego pięknego Kociewia. To spotkanie zwie się Walne Plachandry Kociewskie. Pierwszy raz miało ono miejsce w Piasecznie koło Gniewu na dorocznym Piaseczno Folklor Festiwal. Rok później był to Jarmark Kociewski w Wirtach nieopodal Zblewa. Potem nastąpiła dwuletnia przerwa z powodu pandemii. Ale już w roku 2022 znowu Kociewiacy i miłośnicy Kociewia ruszyli na plachandry – tym razem do Gruczna w powiecie świeckim na Festiwal Smaku.

A w tym roku? 4. Walne Plachandry zaplanowano na … 15 sierpnia w Pelplinie. Czyli, tak jak pierwsza ta impreza, zlot będzie w powiecie tczewskim. To dzień po wielekroć świąteczny, bo i kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Patrona miasta – św. Bernarda, no i święto Wojska Polskiego. Zatem atrakcji będzie wiele. W tej świątecznej atmosferze zabrzmią frantówki, gadki, wyce – wykonane w gwarze kociewskiej przez liczne zespoły i solistów w różnym wieku. Świat dowie się także, kto zasłużył na honorowy tytuł Ambasadora Kociewia i kto został wyróżniony Perełką Kociewia.

15 sierpnia już niebawem. Organizatorzy zapraszają serdecznie Kociewiaków i miłośników Kociewia. Do zobaczenia na 4. Walnych Plachandrach Kociewskich w Pelplinie.

Piotr Wróblewski