Startuje marszałkowski budżet obywatelski

Pół miliarda z funduszy unijnych na Wasze projekty

Zarząd województwa ogłosił konkurs! Do 7 czerwca zapraszamy do składania Waszych pomysłów na rozwój lokalny, realizowany przez organizacje pozarządowe, niesformalizowane grupy mieszkańców, samorządy, lokalne instytucje i przedsiębiorców. Konkurs polega na złożeniu tych pomysłów w formie strategii rozwoju lokalnego, których istotą jest opracowanie, wspólnie z mieszkańcami naszych sołectw, wsi i miast, pomysłów na rozwój gospodarczy i społeczny na najbliższe 6 lat.

To te strategie będą później podstawą do opracowania rocznych planów działania, a następnie ogłaszania konkursów o granty i dotacje na najprzeróżniejsze projekty, takie jak przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób chorych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, młodzieży i innych środowisk wymagających integracji społecznej. Także inicjatyw dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej czy wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Na nasze wsparcie mogą więc liczyć organizacje i aktywne społecznie grupy nieformalne, pragnące zrobić coś pozytywnego dla swoich środowisk.

W naszym konkursie mogą jednak wziąć udział tylko już istniejące lokalne grupy działania (LGD) lub grupy aktywnych mieszkańców, którzy chcą założyć takie stowarzyszenia od nowa. Jak je powołać do życia, wyjaśniamy poniżej. Ważne jest jednak to, że LGD-y, zgodnie z zasadami, są otwarte dla wszystkich pragnących je współtworzyć, i to nie tylko na organizacje, ale także osoby fizyczne z danego terenu. Podstawą zaś tworzenia strategii są spotkania konsultacyjne w każdym sołectwie, na poziomie gminy i całego obszaru, dla którego ma powstać strategia.

Zachęcam więc wszystkich do włączenia się w proces tworzenia strategii i samych lokalnych grup działania. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego ma sens tylko wówczas, gdy realizujemy je oddolnie i z udziałem wszystkich zainteresowanych.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
31 marca 2023 r.

Jak utworzyć LGD