ZS Nowe po przyjeździe ze słonecznej Hiszpanii

4917

Zespół Szkół w Nowem jest już po kolejnej mobilności uczniów i kadry nauczycielskiej w ramach programu ERASMUS+ Numer Projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000006824, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w ramach otrzymanej przez szkołę Akredytacji. Tym razem aż 13 uczniów naszej szkoły – 7 logistyków i 6 informatyków pod opieką dwójki opiekunów Pani Dyrektor Eleonory Lewandowskiej i kierownika szkolenia praktycznego Pani Katarzyny Lorkowskiej, odbyli kolejne dwutygodniowe mobilności w Granadzie.  Poza uczniami i ich opiekunami jeszcze jeden nauczyciel naszej szkoły, Pani Joanna Chmielecka odbyła szkolenie branżowe w ramach mobilności, Wszyscy uczestnicy mobilności pracowali w dużych hiszpańskich firmach logistycznych i informatycznych, gdzie zapoznali się ze stanowiskami  pracy, poznali przepisy BHP, organizowali swoje miejsca pracy, obsługiwali różne urządzenia komputerowe, wykonywali powierzone im obowiązki, a co najważniejsze, współpracowali z hiszpańskimi kolegami i koleżankami. Poza realizacją planu praktyk wszyscy uczestnicy mobilności realizowali program kulturowy zwiedzając bogatą historycznie Granadę oraz Malagę. Wsród najważniejszych punktów program kulturowego znalazły się Katedra i Groby Królewskie, zwiedzanie Biblioteki Królewskiej, Albaicine -najstarszej dzielnicy miasta, Carmen de los Martines, gdzie można podziwiać różne rodzaje ogrodów: francuski, angielski, romatyczny obszar z jeziorem, ogród warzywny, las a nawet labirynt. Podczas weekendów uczestnicy zwiedzali nadmorskie miasteczko Nerja, wędrowali szlakiem gór Los Cahorros oraz poznawali piękną Malagę. Jednak najbardziej utkwiła wszystkim w pamięci  wizyta w Alhambrze, gdzie słuchając szumu płynącej niemalże w każdym pomieszczeniu wody i opowieści  przewodnika, można było  zastanowić się nad bogatą historią tego miejsca i jego bohaterów. Każdego dnia uczestnicy poznawali także kuchnię hiszpańską próbując typowych narodowych dań i przekąsek – tapas, churros, gorącej czekolady, pionono czy paella. “Wisienką na torcie” okazał się pokaz tańca flamenco, pełnego emocji- radości, smutku, gniewu, namiętności. Każdy dzień kończył się dość późno wspólną relacją doświadczeń  na szkolnym profilu Facebook’a i Instagrama. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczestnicy nauczyli się systematyczności, odpowiedzialności, komunikowania się w języku obcym, współpracy w międzynarodowym zespole. Poznali także  nowe miejsca, ich kulturę, kuchnię, obyczaje. Wszyscy uczestnicy mobilności uzyskali bardzo wysokie oceny i pochwały od swoich pracodawców.  Wyjazd był dla wszystkich żywą lekcją radzenia sobie ze strachem przed nowym, nieoczekiwanym i nieznanym.

Autor:
Joanna Chmielecka
ZS Nowe