Wymiana tomografu komputerowego w szpitalu w Świeciu

5369

Zakończyła się wymiana tomografu komputerowego w szpitalu w Świeciu. Od dzisiaj pacjenci badani są w zmodernizowanej pracowni TK w budynku szpitala.

Modernizacja pracowni tomografii komputerowej trwała od początku sierpnia i była związana z wymianą tomografu na nowy aparat. Wczoraj po południu szpital otrzymał wszystkie formalne zgody na uruchomienie pracowni.

Nowy TK to urządzenie 32 rzędowe (dotychczasowy aparat był 16-rzędowy); ma silniejszą lampę i dostosowane do niej podzespoły. Oznacza to, że można nim wykonać więcej zdjęć o zdecydowanie lepszej jakości. Tomograf umożliwia badania klatki piersiowej, kręgosłupa, jamy brzusznej i miednicy; badania naczyń domózgowych, wewnątrzczaszkowych, naczyń obwodowych czy badania wielonarządowe.

Stary aparat TK został zakupiony w 2012 roku. Tylko w ubiegłym roku wykonano nim 11 239 badań. Zakup aparatu TK i modernizacja pracowni zostaną sfinansowane w ramach projektu „Doposażenie szpitali w województwie kujawsko-pomorskim związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – etap II”. Łączna wartość projektu to 1 744 382,07 z czego 1 197 846,12 to wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 133 094,01 to dotacja z budżetu państwa.

Źródło: Rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding SA.

Tomograf komputerowy