Poznaj Polskę!

W maju odbyła się wycieczka uczniów Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę”. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie odwiedzili punkty edukacyjne zgodnie ze złożonym wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki:

• Zakopane – Willa Atma – Muzeum Karola Szymanowskiego;
  • Zakopane – spacer po mieście poznanie regionalnej architektury, w tym góralskie wille, domy i kościoły w otoczeniu majestatycznych Tatr;
  • Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem;
  • Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce. Najstarszy i jedyny zachowany do dziś drewniany kościół. Wzniesiony w XVII w. ma duże znaczenie dla kultury regionu oraz wybitne walory artystyczne;
  • Nowy Sącz – Sądecki Park Etnograficzny – prezentuje on architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych: Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów;
  • Nowy Sącz – Muzeum Okręgowe wystawa historyczna o dziejach Nowego Sącza w latach 1867-1945 (czasy autonomii galicyjskiej, wojen i okresu międzywojennego) oraz ekspozycja z obrazami znanego nowosądeckiego malarza Bolesława Barbackiego.
  • Stary Sącz – Klasztor sióstr Klarysek, który wznosi się nad doliną, u zbiegu Dunajca i Popradu już od ponad 700 lat. Założycielką klasztoru była święta Kinga, węgierska królewna, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 19 626,00 zł w tym kwota dotacji
– 14 999,46 zł, natomiast  wkład własny 4 626,54 zł.