Dzień Flagi Rzeczypospolitej

5417

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Wspólnie świętujmy Dzień Flagi RP

Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny, zapraszają Biuro Programu „Niepodległa” i Narodowe Centrum Kultury.

Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Aby zostać ambasadorem akcji, wystarczy wywiesić flagę, zrobić sobie z nią zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

„Niepodległa” przygotowała także dwa przewodniki. Kompendium wiedzy o fladze – Flaga Polski – 5 faktów na Dzień Flagi, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: jakie dokładnie barwy ma polska flaga, jaki jest ich układ i dlaczego, jakie są proporcje flagi, w jaki sposób flaga i inne symbole narodowe są chronione. Natomiast przewodnik Flaga Polski – podręcznik użytkownika wyjaśnia, czym różni się flaga od bandery, jak należy eksponować flagę i co zrobić, jeśli flaga została zniszczona, a także odpowiada na pytania czy można zrobić kubki z flagą i jak uporządkować kilka flag.

Ponadto ze strony Biura Programu „Niepodległa” można pobrać bezpłatne plansze dotyczące flagi, godła i hymnu państwowego.

Do uczczenia święta zachęca również Narodowe Centrum Kultury, które przygotowało animację o charakterze edukacyjnym i instruktażowym, wyjaśniającą, jak poprawnie posługiwać się flagą zgodnie z obowiązującymi zasadami, oraz spot, którego tematem są nasze barwy narodowe.