Starosta Świecki wyróżniła najaktywniejszych mieszkańców Powiatu Świeckiego

6765

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Świeckiego zostały wręczone Nagrody Starosty Świeckiego.

Nagroda ma na celu wyróżnianie osób fizycznych, mieszkańców powiatu, którzy swoją wyjątkową postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji Powiatu Świeckiego.  Kategoriami, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie są: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport, promocja powiatu.

Kategoria “Działalność społeczna”

Ks. dr Przemysław Szulc to pomysłodawca i założyciel Parafialnego Domu Kultury w roku 2018 (przestrzeni, w której mogą spotykać się i rozwijać swoje pasje dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Aktualnie systematycznie odbywają się w tym budynku zajęcia: rękodzieło dla kobiet, schola parafialna, konferencje historyczne, spotkanie formacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach przygotowań do sakramentów św., spotkania tematyczne wynikające z działań duszpasterskich i społecznych.

Ksiądz Szulc to również współzałożyciel Stowarzyszenia „Ramię w ramię” z siedzibą w Przysiersku (2019). Członek zarządu stowarzyszenia. Współorganizator wielu projektów, m.in.:

  • „Wiejska Akademia Przyszłości” oraz „Akademia Przyszłości 2.0.” współfinansowanych ze środków Działaj Lokalnie (2019; 2020).
  • „Wakacje bez granic” współfinansowany ze środków Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego (2021).

Organizator kolonii parafialnych do dzieci i młodzieży z Gminy Bukowiec i Świecie; parafialnych rajdów rowerowych dla społeczności lokalnej; pikników i biesiad odpustowych. Koordynator pozyskania środków na modernizację Parafialnego Domu Kultury w Przysiersku oraz remonty zabytkowego Kościoła Parafialnego w Przysiersku i kaplicy w Terespolu. Organizator wielu zbiórek finansowych wspomagających mieszkańców regionu.

Kategoria “Ochrona zdrowia”

W listopad 2017 roku Pani Patrycja Erward utworzyła 283 Szczep “Leszy” i rozpoczęła współpracę z innymi drużynami harcerskimi.

Patrycja Erward uczy harcerzy obserwacji przyrody, wyrabia wrażliwość na piękno naszego najbliższego otoczenia, a także promuje wśród młodego pokolenia zachowania proekologiczne i prozdrowotne. Wędrówki po lesie i obcowanie wśród drzew wzmacnia układ odpornościowy uczestników.

Od 2018 roku Patrycja Erward jest współorganizatorem Harcerskiego Startu rozpoczynający nowy rok harcerski. W programach rocznych dużą uwagę zwraca na profilaktykę prozdrowotną: uczy młodych ludzi jak dbać o zdrowie własne i społeczeństwa. Nadrzędnym celem Pani Erward jest pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości używek, wpajanie wiedzy na temat dbania o właściwe zachowania prozdrowotne, a także uczenie szacunku wobec własnego i cudzego zdrowia. W programach zbiórek duży nacisk kładzie na te sfery zachowań, które mają podstawowe znaczenie dla utrzymania lub poprawy zdrowia podopiecznych. Oprócz higieny osobistej, wychowania seksualnego, aktywności fizycznej, umiejętności życia w rodzinie i w społeczeństwie, dużą uwagę przykłada do współczesnego żywienia.

Pani Patrycja Erward organizując biwaki w ośrodku szkolnym w Osinach pokazuje młodym ludziom, jak można aktywnie spędzać czas, jak prawidłowo planować posiłki (bez fast foodów).

Szczep aktywnie uczestniczy w akcjach zewnętrznych: “Nie pal przy mnie proszę”, “Trzymaj formę”, ” Zdrowy uczeń”.

Kategoria “Sport”

Pan Jarosław Dąbrowski, w swoim sadzie w Laskowicach, w 2021 roku zorganizował już po raz piąty Ogólnopolski Wyścig „Owocowy przełaj” w kolarstwie przełajowym, który urósł do rangi Super Pucharu Polski. W zeszłym roku, na wymagającej trasie okrężnej utworzonej między porzeczkami czarnymi i czerwonymi, orzechami laskowymi, śliwkami i czereśniami, ścigało się ponad 400 zawodników licencjonowanych i amatorów z całej Polski.

Dzięki Panu Jarosławowi, Laskowice na jeden dzień w roku stają się kolarskim centrum Polski. Do naszego powiatu przyjeżdżają czołowi zawodnicy w Polsce, m.in. Michał Kwiatkowski czy Michał Gołaś. W dużym stopniu przyczynia się to do promocji powiatu i popularyzacji sportu wśród jego mieszkańców. Wyścig jest też motywacją do treningów dla członków lokalnego Klubu Kolarskiego WILKI, którego Pan Jarosław jest też założycielem. Klub nastawiony jest na szkolenie młodzieży.

Kategoria “Promocja Powiatu”

Pan Józef Malinowski jest prezesem Stowarzyszenia „Bractwo Czarnej Wody” od 2001 roku. W tym czasie Bractwo zrealizowało 47 projektów i 41 mniejszych zadań związanych z  celami statutowymi. Ich łączny budżet to prawie 1 320 000 zł. Stowarzyszenie należy do LGD „Gminy Powiatu Świeckiego” oraz Ogólnopolskiej Platformy Organizacji Przyjaznych Środowisku. Pan Józef Malinowski uczestniczy w pracach organów społecznych związanych z ochroną przyrody m. in. Rada Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Rada Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie. Ponadto Stowarzyszenie organizuje konkursy wiedzy o tematyce przyrodniczej i regionalnej, imprezy turystyczne i festyny. Bractwo współorganizuje Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego, prowadzi Klub Przygody, którego celem jest organizacja spotkań z ludźmi, którzy zwiedzają świat. Pan Józef Malinowski jako Prezes stowarzyszenia brał udział w założeniu Kociewskiego Koła PTTK „Budaje” w Osiu, a od 2007 roku prowadzi także Klub Imprez na Orientację AZYMUT Osie. Bractwo Czarnej Wody aktywnie promuje walory gminy Osie, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, powiatu świeckiego, Kociewia i Borów Tucholskich poprzez przeprowadzenie wielu imprez turystycznych oraz wytyczenie nowych szlaków turystycznych: rowerowych im. ks. dr. Bernarda Sychty (prawie 53 km) oraz „Na tropach II RP” (prawie 54 km) i rowerowo-pieszego „Turystyczna Pajęczyna” (35 km).

Pan Józef Malinowski jest autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym przewodnika „Szlaki turystyczne Ziemi Świeckiej”.

Starosta Świecki zdecydowała o przyznaniu dwóch Wyróżnień specjalnych:
  1. Pani Marcie Wieliczko

Marta Wieliczko jest wicemistrzynią igrzysk olimpijskich w Tokio oraz mistrzynią świata i Europy.

W 2012 zajęła 2. miejsce w dwójce podwójnej na mistrzostwach świata juniorów.
W czwórce podwójnej została w 2013 i 2014 roku wicemistrzynią, a następnie w 2015 i 2016 mistrzynią świata młodzieżowców. W 2017 roku zajęła w tej konkurencji 4. miejsce na mistrzostwach Europy seniorów, a następnie wicemistrzostwo świata seniorek. W 2018 roku wywalczyła mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata, a w 2019 r. została wicemistrzynią świata. W 2021 roku zdobyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

  1. Pośmiertnie Panu Hubertowi Siekierkowskiemu

Hubert Siekierkowski urodził się maja 1993 roku w Świeciu. Przez połowę życia mieszkał wraz z rodzicami i siostrami w Leśniczówce Wydry, następnie rodzina zamieszkała
w sąsiadujących z Wydrami Wałkowiskach (gmina Osie). Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Brzezinach, a następnie Gimnazjum w Osiu. Maturę zdobył w I Liceum Ogólnokształcącym im. Floriana Ceynowy w Świeciu. Ukończył studia inżynierskie na kierunku leśnictwo
w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Jego pasją od zawsze była historia – w szczególności czasy II wojny światowej oraz dzieje Stanów Zjednoczonych. Od lat pogłębiał swoją wiedzę na temat wojennej historii najbliższej okolicy. Badał i analizował dostępne dokumenty oraz przeprowadził wiele rozmów ze świadkami okrutnych wojennych wydarzeń. Jest autorem opracowania „Działania wojenne na Ziemi Świeckiej we wrześniu 1939 roku i w styczniu-lutym 1945 roku” wydanego po jego śmierci.