Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego

5699

Rozpoczął się nabór do  Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki decyzjom sejmiku województwa podjętym na październikowej i grudniowej sesji, czyli uchwaleniu statutu, oraz powołaniu komisji rekrutacyjnej, stworzone zostały warunki do utworzenia młodzieżowego odpowiednika naszego lokalnego parlamentu. Inicjatorom bardzo zależy na tym, by Młodzieżowy Sejmik był jak najbardziej reprezentatywny dla wszystkich środowisk młodzieżowych naszego województwa.  Kompetencje młodzieżowych sejmików mają mieć przede wszystkim charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy. Najważniejsze jednak wydaje się to, by młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego mogli mieć forum do obywatelskiej debaty, do dyskusji o swoim rozumieniu tego, czym jest lokalna demokracja, prawa obywatelskie i jak regionalny samorząd może współtworzyć warunki do rozwoju kolejnym pokoleniom mieszkańców Kujaw i Pomorza.

Mam nadzieję, że stanie się on forum inspirującym do dyskusji i wymiany doświadczeń, które zachęci młodych ludzi do zgłaszania swoich pomysłów. Dodatkowym atutem młodzieżowego sejmiku będzie jego aspekt edukacyjny – dzięki niemu młodzi ludzie będą mogli zapoznać się z mechanizmami tworzenia prawa miejscowego, będą mogli zobaczyć z perspektywy regionalnej pewne problemy, które w tej chwili mogą postrzegać tylko cząstkowo. Liczę także na to, że sejmik młodzieżowy nawiąże współpracę z lokalnymi, czyli miejskimi, gminnymi i powiatowymi młodzieżowymi radami, wzmacniając tym samym integrację społeczności ludzi młodych z województwa kujawsko-pomorskiego, a także zacieśni kontakty z odpowiednikami w innych województwach. – mówi przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, inicjatorka powstania sejmiku dla młodych.

Wypełnianie sejmikowych ław młodymi ludźmi poprzedzi rekrutacja. Nabór rusza 7 lutego i będzie trwać do 11 marca. Kancelaria Sejmiku czeka na zgłoszenia chętnych w wieku od 16 do 21 lat, którzy aktywnie uczestniczą lub chcą zacząć uczestniczyć w życiu naszej regionalnej społeczności oraz przygotują inspirującą pracę pisemną lub prezentację multimedialną, której temat znajduje się w Regulaminie naboru. Szczegóły na stronie sejmik.kujawsko-pomorskie.pl.

Kancelaria Sejmiku