Już 6 sierpnia Święto Kociewia na Jarmarku św. Dominika

10362

Jarmark św. Dominika trwa w najlepsze na ulicach Gdańska. Na straganach mnogość produktów: jadło i napitki, ale też antyki, biżuteria czy rękodzieło. Kociewie ma swój dzień na tej jednej z największych imprez wystawienniczych w Europie.

Już w piątek 6 sierpnia odbędzie się ŚWIĘTO KOCIEWIA. Jedyne takie wydarzenie, które integruje wszystkie subregiony Kociewia zaznaczając tym samym swoją obecność na wielowiekowym wydarzeniu jakim jest Jarmark św. Dominika. Święto Kociewia rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy kolejny raz, śpiewem i tańcem zaproszą mieszkańców Gdańska i turystów do wspólnej zabawy.

– Korowód Kociewski wyruszy spod Zielonej Bramy na Skwer Heweliusza o godzinie 14.00. To właśnie ta inicjatywa otworzy Święto Kociewia w 2021. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zorganizować przemarsz. Oczywiście przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. W tym roku zaszczyt prowadzenia Korowodu otrzymała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowie.

Na Skwerze Heweliusza odbędą się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetnią występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbędą się pokazy rękodzieła, będzie możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni. Reprezentować Powiat Świecki na scenie będzie Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki z Jeżewa, a wydarzenie zakończy swoim koncertem Orkiestra OSP w Świekatowie.

– Unikaty z Kociewia goszczą na Jarmarku św. Dominika już prawie dwie dekady. W tym roku na scenie wystąpi m.in. Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, nagradzany na wielu konkursach zespół 5/6 czy też MAD in Poland. Zaś na straganach będzie można zakupić kociewskie jadło, rękodzieło czy też ciekawe, lokalne wydawnictwa. – podkreśla Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Ostatnim elementem Święta Kociewia jest wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca, w Nadbałtyckim Centrum Kultury można podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka. Finisaż wystawy uświetni występ muzyczny. Wystawę przygotowały instytucje: Fabryka Sztuk, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, 24B – Autorska Galeria Sztuki.

– Kociewie ART to najmłodsza część Święta Kociewia. Podczas wystawy można zobaczyć współczesne podejście artystów do sztuki jak również szeroko pojętego regionalizmu. Na finisażu wystawy w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej będzie można porozmawiać z twórcami, jak również wysłuchać koncertu artystycznego zespołu 5/6. – mówi Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Podczas Święta Kociewia i trwającej już wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury będziemy mogli oglądać prace reprezentującej Kociewie Świeckie Urszuli Kulczyk – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydziału Malarstwa. Dyplom obroniła w pracowni prof. Teresy Miszkin. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.
W 2016 roku pracowała jako malarz animator nominowanej do Oscara animacji malarskiej “Loving Vincent” (Twój Vincent). Od 2017 roku prowadzi pracownię Rysunku i Malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu. Od 2020 roku prowadzi zajęcia rysunkowo – malarskie dla młodzieży w Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu. W swojej twórczości artystka skupia się na tematach zwyczajnych. Jej prace są zróżnicowane pod względem techniki i formatu. Głównie pracuje w technikach malarstwa olejnego i wodnego.

Organizatorzy: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim Lokalne Grupy Działania: „Chata Kociewia”, „Gminy Powiatu Świeckiego”, „Wstęga Kociewia” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zapraszają do wspólnego świętowania na ulicach Gdańska!

Zdjęcia: Emilia Laskowska SENSO 42