Tydzień Mobilności Rowerowej 2021

Tydzień Mobilności Rowerowej 2021 to cykl wydarzeń promujących zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność oraz mający przedstawiać różne aspekty wykorzystywania jednośladów w codziennym życiu. Poniżej prezentujemy program TMR2021 oraz opis poszczególnych wydarzeń (program III Konferencji popularno-naukowej „Miasto moje, a w nim…” inaugurującej TMR zaprezentujemy w najbliższym czasie).

Prelekcje organizowane w ramach Konferencji oraz cyklu podróżniczego odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4).

Dla osób, które wezmą udział we wszystkich wydarzeniach TMR2021 przygotowaliśmy zestawy upominków. Podczas poszczególnych imprez będziemy rozdawać specjalne kupony.

Przypominamy również o konkursie fotograficznym „Moja droga rowerem do pracy”. Szczegóły w linku: https://tmzs.org.pl/2021/01/28/konkurs-fotograficzny-moja-droga-rowerem-do-pracy/

22.05 – III Konferencja popularno naukowa „Miasto moje, a w nim…” 2021 / godz. 15:00-18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Wydarzenie będzie poświęcone przede wszystkim kwestiom tworzenia przyjaznej przestrzeni dla rozwoju ruchu rowerowego, a kwestii systemów roweru miejskiego oraz wykorzystywania jednośladów w dojazdach do pracy. Naszymi gośćmi będą przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju ruchu rowerowego oraz aktywiści miejscy.

Wstęp wolny

23.05 – Rowerowy Rajd Otwarcia Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu / godz. 08:20-13:00, miejsce zbiórki i trasa: zostanie podane wkrótce na stronie tmzs,org,pl oraz fan page TMZŚ na facebooku

Rajd ma formułę rekreacyjnej, rowerowej wycieczki krajoznawczej i jest skierowany do osób w każdym wieku. Trasa rajdu będzie liczyła od 30 do 40 km. Każdy uczestnik otrzyma posiłek na trasie rajdu oraz pamiątkowy medal TMR2021.

Szczegóły zapisów: https://tmzs.org.pl/2021/03/27/ruszyly-zapisy-na-rajdy-rowerowe-w-ramach-tygodnia-mobilnosci-rowerowej-w-swieciu/

Zostały nam ostatnie wolne miejsca. Przed uiszczeniem opłaty startowej i zapisaniem się na rajd prosimy o wiadomość na adres: kontakt@tmzs.org.pl w celu sprawdzenia dostępności wolnych miejsc.

24.05 – Marian Zieliński i Sławomir Mądzielewski – Zaczęło się od Green Velo / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

W czerwcu 2020 roku świecianie Marian Zieliński i Sławomir Mądzielewski wyruszyli w rowerową podróż Wschodnim Szlakiem Rowerowym „Green Velo”. W czasie 15 dni jazdy przez przez pięć województw, pokonali dystans blisko 1500 kilometrów, a wyprawa stała się przyczynkiem do organizacji kolejnych długodystansowych wyjazdów.Podczas prelekcji podróżniczej organizowanej w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej świeccy cykliści opowiedzą o swojej pasji, przygotowaniach do wyjazdu i o tym, co ich spotkało na trasie.

Wstęp wolny

26.05 – Maria Garus – Rowerem przez Góry Skaliste i Andy / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Maria Garus jest pierwszą Polką, która przejechała na rowerze Amerykę: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy – najdłuższy łańcuch górski świata. Przez blisko trzy lata podróży pokonała na dwóch kółkach ponad 24 tysiące kilometrów. Podczas prelekcji organizowanej w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu opowie nam o życiu w trasie, swoich obawach i lękach i ich przełamywaniu oraz o przełomowych momentach swojej niezwykłej wyprawy.

Wstęp wolny

28.05 – Mieczysław Bieniek – Hajer na kole przez Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan / godz. 18:00, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Mieczysław Bieniek wraca do Świecia z kolejną podróżniczą opowieścią. Popularny „Hajer” gościł w naszym mieście podczas pierwszej edycji Festiwalu podróżników Piąty Ocean w 2017 roku, a jego barwna i niezwykle dynamiczna prelekcja została znakomicie odebrana przez publiczność zgromadzoną w Sali Widowiskowej OKSiR w Świeciu.Tym razem podróżnik opowie o swoich rowerowych eskapadach podczas Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu. W ramach prelekcji „Hajer na kole przez Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan” będzie można posmakować postsowieckich klimatów, nie zabraknie wysokich gór, pustyń, rwących rzek i ciągnących się setkami kilometrów oceanów traw. Z pewnością ta włóczęga po drogach i bezdrożach Kirgistanu i Kazachstanu ma swoisty urok – spotkać tam można ludzi, którzy wciąż żyją tak, jak żyli przed dziesiątkami lat, choć wokół wszystko się zmieniło, lekarzy niosących pomoc w siermiężnych warunkach, byłych górników mocno potarganych przez los, a także… Rosjan i Polaków. Poznamy jedne z niewielu miejsc na świecie, gdzie koń wciąż jest głównym środkiem lokomocji, ludzie utrzymują się z pasterstwa, a ich jedyną oazą bezpieczeństwa jest jurta i sąsiedzi. Hajer jak zwykle niczego nie planuje, więc albo pakuje się w kłopoty, albo w coraz to bardziej zaskakujące przygody.

Wstęp wolny

29.05 – Rowerowy Rajd Zakończenia Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu / godz. 08:20-13:00, miejsce zbiórki i trasa: zostanie podane wkrótce na stronie tmzs,org,pl oraz fan page TMZŚ na facebooku

Zostały ostatnie wolne miejsca. Przed uiszczeniem opłaty startowej i zapisaniem się na rajd prosimy o wiadomość na adres: kontakt@tmzs.org.pl w celu sprawdzenia dostępności wolnych miejsc.

______________________

Główny organizator Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy/partnerzy: Ruch miejski „Świecie2030”, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Gmina Świecie, Powiat Świecki, Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła, OSP Przechowo, Sklep Rowerowy 2Wheels „Dwa kółka”

Koordynator Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu: Tomasz Pasiek, e-mail: kontakt@tmzs.org.pl