Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu coraz bliżej

8528

W Tleniu (powiat świecki), gdzie powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego, nie ustają prace budowlane. Budynek czeka na otynkowanie i nową dachówkę, trwają roboty wewnątrz. Pracownicy parku już planują scenariusze warsztatów, podczas których będzie można poznawać unikalne zasoby kulturowe i przyrodnicze tego obszaru.

 Bogactwo jezior i rzek, mnogość  gatunków zwierząt i roślin oraz powiązane z nimi elementy historii czynią Wdecki Park Krajobrazowy idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku. Lokalne zasoby kulturowe i przyrodnicze są niezwykle cenne. Rangę tego dziedzictwa doceniła również międzynarodowa kapituła UNESCO, zatwierdzając utworzenie Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki budowie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody (CCOP) Wdecki Park Krajobrazowy będzie mógł zaoferować odwiedzającym całoroczną ofertę turystyczno-szkoleniową i komfortowe warunki. Obecnie większość prac toczy się we wnętrzu budynku, gdzie ekipa wykańcza ścianki działowe, rozprowadza instalacje elektryczne i alarmowe oraz przygotowuje się do położenia instalacji grzewczych. Na przełom marca i kwietnia zaplanowano ostatnie prace na zewnątrz, czyli wykończenie elewacji ostatnią warstwą tynku oraz układanie dachówki. Dwupiętrowy budynek z poddaszem, o powierzchni użytkowej blisko 680 m2, będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim. Pomieści  między innymi salę edukacyjną, pełniącą także rolę czytelni i bibliotekę. Istniejący księgozbiór zostanie uzupełniony o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich. Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna na 60 osób. Zostanie w niej zorganizowana stała wystawa etnograficzna, będą tam odbywać się również wydarzenia aktywizujące lokalną społeczność.

Równocześnie z pracami budowlanymi są ogłaszane przetargi na wyposażenie ośrodka. Część sprzętu dydaktycznego została już dostarczona. To wyposażenie, które będzie wykorzystywane głównie w codziennej pracy, m.in.  sprzęt optyczny (mikroskopy, lornetki, lunety), fotograficzny, zestawy do badania wody i powietrza. Projekt przewiduje też zakup dużego sprzętu jak kajaki czy łódź motorowa, dzięki któremu oferta CCOP będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Jej uzupełnieniem będzie audioprzewodnik po Wdeckim Parku Krajobrazowym – 60 urządzeń w 40 specjalnie wyznaczonych punktach parku automatycznie odtworzy pliki dźwiękowe z informacją o ich walorach przyrodniczych i kulturowych.

Prace budowlane jeszcze trwają,  ale pracownicy parku już opracowują scenariusze zajęć.

W ofercie stawiają na aktywny wypoczynek połączony z nauką – spływami kajakowymi, pieszymi wycieczkami wokół Zalewu Żurskiego, kursami fotograficznymi, itp. Goście ośrodka będą mogli skorzystać także z noclegu – budynek pomieści siedem pokoi 4-osobowych i jeden 2-osobowy. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren wokół centrum zostanie uporządkowany. Pojawią się nowe aranżacje zieleni, utwardzone ciągi piesze z ławkami, kosze na śmieci, ogólnodostępny stojak na rowery i oświetlenie hybrydowe.

Realizację projektu umożliwiły środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to  ponad 3,7 miliona złotych, z czego ponad 2,8 miliona złotych stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac budowlanych planuje się na grudzień 2021, a całego projektu w czerwcu 2022 roku.

W 2019 roku badania zainicjowane przez Wdecki Park Krajobrazowy pozwoliły archeologom na odkrycie pozostałości osady z przed dwóch tysięcy lat. Odkrycie zostało przez media okrzyknięte sensacją na miarę osady w Biskupinie. Więcej tutaj.