Marszałkowski pakiet antykryzysowy

Blisko pół miliarda złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Podstawowym instrumentem wsparcia firm są bardzo korzystne pożyczki udzielane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy – funkcjonujące już pożyczki obrotowe oraz uruchamiane właśnie pożyczki płynnościowe (czyli pożyczki obrotowe na jeszcze korzystniejszych warunkach).

– Wspieramy przedsiębiorstwa i ratujemy miejsca pracy. To w dzisiejszej sytuacji niezbędne i skąd tak duża pomoc dla kujawsko –pomorskiej gospodarki– podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Te pożyczki pozwolą przetrwać

Bardzo korzystne pożyczki obrotowe Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma w ofercie cały czas. Teraz dostosował ten produkt do nowej sytuacji.

Można wziąć do 150 tys. złotych na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat.

W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.

Nowa oferta to pożyczki płynnościowe, czyli jeszcze bardziej korzystne pożyczki obrotowe:

• do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw
  • do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw
  • m.in. na wynagrodzenia
  • oprocentowanie 2,09-2,84 proc.
  • na 6 lat
  • półroczna karencja spłat
  • „wakacje kredytowe”.

Szczegóły oraz informacje o innych produktach KPFP znajdą Państwo w załączniku: KPFP Oferta 5.05.2020 oraz na  www.kpfp.org.pl.

Dotacje uratują miejsca pracy

Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości do 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. W ramach tego narzędzia będziemy też wspierać małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne – za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze.

Aplikowanie będzie naprawdę łatwe. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, będzie można składać online za pomocą dedykowanego formularza. Program mikrograntowy przygotowuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR). Uruchomiła już  infolinię, w połowie maja ogłosi pierwszy nabór. Lista z pierwszą grupą beneficjentów zostanie ogłoszona pod koniec czerwca.

E-bony – na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy – pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.

Marszałkowskie wsparcie tarczy

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu udziela przedsiębiorcom wsparcia na ochronę miejsc pracy oraz koordynuje pomoc udzielaną firmom i osobom samozatrudnionym przez powiatowe urzędy pracy w całym regionie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Samorząd województwa dołożył do tych instrumentów 70 milionów złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Powiatowe urzędy pracy proponują

• niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (do 5000 zł)
  • świadczenia dla samozatrudnonych
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla małych i średnich firm