Informacja dla osób powracających z krajów, gdzie wystąpiły przypadki zakażeń koronawirusem

8403

Jeśli byłeś w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach, we Włoszech czy innych państwach, gdzie wystąpiły przypadki zachorowań i zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w przypadku gdy zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem lub Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom o tym stację sanitarno-epidemiologiczną

Koronowirus,  podobnie  jak wirus grypy,  rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Osoba chora poprzez kaszel lub kichanie rozpryskuje w powietrzu ślinę lub wydzielinę nosową wraz z cząsteczkami wirusa. Również kontakt z powierzchnią, na której znajdował się wirus stanowi ryzyko zakażenia.

Koronowirus, podobnie jak wirus grypy jest najbardziej groźny dla  osób starszych oraz osób cierpiących z powodu chorób przewlekłych. U takich osób, koronawirus może spowodować ciężkie do wyleczenia zapalenie płuc, niewydolność oddechową, uszkodzenie serca, a nawet śmierć.

Należy zatem dbać o siebie i wzmacniać swoją odporność, wysypiać się, dobrze się odżywiać i korzystać z ruchu na świeżym powietrzu.

Jak przy każdej chorobie wirusowej, niezbędne jest  przestrzeganie zasad higieny, w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Zalecane jest również:

  • unikanie dotykania twarzy niemytymi rękoma,
  • ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy
  • uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,
  • czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.