Od 29 października specjalistyczne badania wymagane w diagnostyce osteoporozy będą wykonywane w szpitalu w Świeciu. W placówce powstała pracownia densytometrii.
Badanie densytometryczne stosowane są w diagnostyce oraz monitorowaniu przebiegu osteoporozy. Umożliwia ono wykrycie zmian zachodzących w tkance kostnej na bardzo wczesnym etapie. Rekomendowane jest, aby wykonywać je profilaktycznie u kobiet powyżej 65 r.ż. oraz u wszystkich osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy. Wskazaniem do badania są, m.in.:
- wiek (kobiety w okresie menopauzy i po, mężczyźnipo 60 r.ż)
- niska podaż wapnia i witaminy D w diecie (nietolerancje i alergie pokarmowe),
- złamania kości po minimalnych urazach,
- niska masa urodzeniowa,
- nadczynność tarczycy bądź przytarczyc, cukrzyca, zespół Cushinga, choroby nerek, choroby reumatyczne
- choroby reumatologiczne
- bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe w kręgach
Badanie trwa około 15 minut i polega na prześwietleniu kości biodrowej i/lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa w pozycji leżącej. Do pracowni szpital zakupił nowoczesny densytometr, który zapewnia wysokiej jakości wyniki badania przy zastosowaniu minimalnej dawki promieniowania, na którą narażony jest pacjent.
Pracownia densytometrii w Nowym Szpitalu w Świeciu będzie funkcjonowała od dnia 29.10.2019 r. Rejestracji można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu 41 240 0000 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Warto przypomnieć, że w szpitalu funkcjonuje również poradnia leczenia osteoporozy.