Nowa linia autobusowa Świecie – Serock

7855

W dniu dzisiejszym Starosta Świecki Barbara Studzińska i Wicestarosta Świecki Franciszek Koszowski wraz ze Skarbnikiem Powiatu gościli u Wojewody Kujawsko – Pomorskiego. Powodem wizyty było uroczyste podpisanie umowy o dopłatę ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na objęcie dopłatą utworzonej linii autobusowej Świecie – Serock.
Linia ta powstała dzięki ustawie o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, która umożliwia wnioskowanie o dopłatę z budżetu państwa na częściowe sfinansowanie kosztów obsługi linii deficytowych. W 2019 roku dopłata wynosi 1 zł do wozokilometra. Pozostała kwota to udział powiatu pomniejszony o przychód ze sprzedaży biletów, jednak nie mniejszy niż 10%.
Pomimo napiętego harmonogramu udało się przebrnąć przez niełatwą procedurę. Ustawa weszła w życie 18 lipca 2019 roku, a termin na złożenie wniosków określono na 1 – 12 sierpnia. Utworzenie nowej linii komunikującej łączącej stolicę powiatu z gminą Pruszcz pozwoli na bezpośrednie połączenie ze Świeciem w którym naukę kontynuuje i rozpocznie w roku szkolnym 2019/2020 41 uczniów szkół średnich. Rozkład jazdy jest dostosowany w głównej mierze do uczniów naszych szkół, jednak korzyści odczujemy wszyscy.