Hiszpańskie praktyki uczniów ZSP w Nowem

6981

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest po kolejnym wyjeździe w ramach projektu pt: “Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Sześcioro informatyków i sześcioro logistyków  ZSP w Nowem pod opieką pani Anny Barańskiej i pana Piotra Lewandowskiego odbyło dwutygodniowe praktyki mobilności w Granadzie. Logistycy zmierzyli się z organizacją czynności związanych z przygotowaniem ładunków do przewozu i przechowywania, sporządzaniem dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej
w j. angielskim, obsługą urządzeń biurowych jak i stosowaniem komputerów w pracy. Informatycy wykonywali zadania związane z przeprowadzaniem diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej, konfigurowaniem serwera WWW, programowaniem aplikacji internetowych. To tylko  kilka z wielu zadań, które uczniowie mogli ćwiczyć podczas staży zagranicznych w dużych przedsiębiorstwach. Po pracy zawsze przychodził czas wytchnienia, spędzony na zwiedzaniu najciekawszych miejsc w Granadzie i okolicach. W pierwszym tygodniu pobytu grupa zwiedziła malowniczą dzielnicę Albaicin, najwyższe punkty widokowe miasta, Katedrę i Groby Królewskie, Korridę i pełną historii Kordobę. W drugim tygodniu uczestniczyli w pokazie tańca flamenco, odkrywali Carmen de los Martires, świetnie bawili się w Parku Nauk i podziwiali Alhambrę. Każdego dnia próbowali hiszpańskiej kuchni i uczyli się ‘celebrować’ czas poświęcony na posiłek. Pytani, co ten wyjazd wniósł w ich życie, odpowiadali:

  • Dzięki udziałowi w tym projekcie mogłam sprawdzić swoje umiejętności językowe
    w czynnościach życia codziennego oraz zdobyłam doświadczenie w swoim zawodzie. Poznałam wielu ciekawych, przyjaznych i otwartych ludzi.
  • Wyjazd ten sprawił, że mam wspaniałe wspomnienia dotyczące kultury hiszpańskiej
    i pięknego miejsca, jakim jest Granada.
  • Nauczyłem się dużo praktycznych rzeczy, które będę mógł wykorzystać w przyszłości
    w swoim zawodzie. Miałem możliwość spróbować swoich “sił” w języku hiszpańskim.
  • Zwiedziłam bardzo dużo ciekawych i pięknych miejsc, poznałam nową kulturę i kuchnię, na praktykach traktowali mnie jak koleżankę z pracy, co ułatwiło mi wykonywanie moich zadań.

Uczniowie cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk, zdobyli najwyższe oceny z zajęć praktycznych, a kilkoro z nich dostało listy referencyjne, które będą mogli wykorzystać w przyszłości podczas ubiegania się o pracę.