Uroczyście otworzyli wyremontowany oddział

8067

Nowe sale obserwacyjna, zabiegowa i wstępnej intensywnej terapii oraz sprzęt medyczny: USG, respiratory, aparaty EKG, kardiomonitory – szpitalny oddział ratunkowy w Nowym Szpitalu w Świeciu po modernizacji przyjmuje pacjentów. Dzisiaj odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia oddziału. 

W każdym szpitalu SOR to szczególne miejsce gdzie trafiają pacjenci w najcięższym stanie, często zagrażającym życiu. W takich wypadkach diagnoza musi być postawiona w ciągu kilku minut a pacjenci powinni czuć się bezpiecznie. Oddział ratunkowy w Świeciu przyjmuje rocznie ponad 13,5 tys. pacjentów. Do połowy bieżącego roku do oddziału zgłosiło się już ponad 7 tys. pacjentów. Modernizacja oddziału była konieczna przede wszystkim ze względu na potrzeby pacjentów. Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

– Mam nadzieję, że pacjenci będą zadowoleni ze zmian. Oprócz fachowej opieki medycznej i nowoczesnego sprzętu, pacjenci potrzebują również dobrych relacji z personelem medycznym. Na tym nam zależy i cały czas nad tym pracujemy – mówi dr Andrzej Brymora, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Dobrym przykładem, jak zmienił się świecki SOR jest sala resuscytacyjno-zabiegowa oraz sala obserwacyjna. Obie sale zostały dobudowane do istniejącego SOR. Pomieszczenia są zupełnie nowe, wyposażone w nowoczesne aparaty do znieczulania pacjentów, respiratory. Przy nowych łóżkach dla pacjentów znajdują zakupione przy okazji remontu pompy infuzyjne, kardiomonitory czy aparaty EKG. Szpital w Świeciu dysponuje całodobowym dostępem do diagnostyki obrazowej: RTG, tomografu komputerowego i rezonansu. Na potrzeby SOR, został zakupiony dodatkowy aparat USG. W szczególnych przypadkach pacjent może być przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się oddane do użytku w 2014 roku lądowisko. Powiększona została również sala, gdzie udzielana jest pomocy pacjentom z urazami kostnymi. Większa jest poczekalnia oraz miejsce do rejestracji i segregacji pacjentów.

Z remontu cieszą się pracownicy oddziału. – Każdy pobyt w szpitalu jest traumą a jeśli już to się wydarzy to chcielibyśmy, żeby warunki w jakich przebywają pacjenci były bardziej komfortowe niż do tej pory. Czekaliśmy bardzo długo na ten remont i wszystkim nam zależało, żeby tak to właśnie wyglądało – powiedziała w czasie otwarcia dr Grażyna Szybowicz, szefowa świeckiego SOR.

Zadowolony z remontu jest również Franciszek Koszowski starosta Powiatu Świeckiego. – Szpital jest bardzo ważny dla mieszkańców. Nasz powiat liczy ponad 100 tys. mieszkańców, w pobliżu mamy ważne drogi. Zależy nam, żeby mieszkańcy byli zadowoleni z leczenia w szpitalu. Cieszę się, że szpital się zmienia – mówił starosta świecki.

Koszt zrealizowanego przez świecki szpital projektu wyniósł 3 381 002 zł, z czego 2 724 916 zł pochodziło z dotacji. W ramach projektu wykonano prace budowlane oraz remontowe, instalacje sieci wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji. Z części dotacji zakupiono również sprzęt medyczny, m.in.: pompy infuzyjne, kardiomonitory, respiratory stacjonarne, aparaty EKG. Wyposażenie oddziału zostało również uzupełnione w wózki do przewożenia pacjentów, stoły i lampy zabiegowe.

Przebudowa SOR to kolejna ważna inwestycja zrealizowana w świeckiej placówce. Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital, która zarządza szpitalem w Świeciu przypomniał, jak wiele udało się tutaj zmienić w ciągu ostatnich 14 lat. – Kiedy zaczynaliśmy współpracę z powiatem świeckim, mieliśmy w szpitalu komorników. Od tego czasu szpitalu otwarto pracownię TK, pracownię rezonansu, stację dializ, oddział neurologii z udarówką, zbudowaliśmy lądowisko. W przyszłym roku szpital czeka termomodernizacja  – powiedział prezes Szulwiński. – To było możliwe dzięki współpracy z samorządem i pracownikom, którzy wierzyli, że zmiany są możliwe – dodał prezes GNS.

Informację przygotowała Marta Pióro.