20 lat minęło…

17 czerwca 2018 r. Starosta Świecki Franciszek Koszowski zaprosił mieszkańców Powiatu do wspólnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia istnienia Powiatu Świeckiego.
Obchody rozpoczęły się od posadzenia przez Władze Powiatu oraz Gminy Świecie Dębów Niepodległości w parku miejskim przy OKSiR – Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu. Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz udały się na mszę świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu.
Kolorowy przemarsz prowadził mieszkańców ulicami miasta do Zamek w Świeciu, gdzie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Głos zabrał Starosta Świecki, który podsumował 20 lat istnienia Powiatu Świeckiego, Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego Grzegorz Chmielewski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda, Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan oraz Wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz. Wiceprezes Związku Powiatów Polskich Janina Kwiecień wręczyła Staroście Świeckiemu Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej. Jednocześnie Związek Powiatów Polskich przyznał panu Franciszkowi Koszowskiemu tytuł Samorządowca 20-lecia!

Uroczystość była idealną okazją do tego, aby móc podziękować samorządowcom za ich pracę na rzecz Powiatu Świeckiego.
Część artystyczną imprezy otworzył chór Parati Semper, a następnie występ Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie, program Świeckich Gzubów oraz pokazy wokalne i taneczne podopiecznych OKSiR – Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu.

Gwiazdą wieczoru był zespół ŻUKI!

Na mieszkańców, którzy uczestniczyli w wydarzeniu czekały stoiska lokalnych producentów żywności i rękodzieła, grochówka i poczęstunek od firmy Gzella Wędliny z Borów Tucholskich. Był także Plenerowy Dom Kultury, stoisko Lgd Swiecie oraz Nowe gmina. Niewątpliwą atrakcją był także pokaz linoskoczków. Na stoisku Powiatu Świeckiego mieszkańcy mogli odpocząć, wziąć udział w teście wiedzy i podpisać Deklarację Niepodległości przygotowaną przez Urząd Marszałkowski. Miejsce idealne do odpoczynku stworzyła firma Bart Sulnowo.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami ten dzień.

Autorem zdjęć jest Andrzej Bartniak