„Wisła: przyroda – kultura – tradycja – innowacja”

Konferencja „Wisła: przyroda – kultura – tradycja – innowacja” odbyła się 19 października 2017 r. w przestrzeni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Została zorganizowana w ramach „Ogólnopolskich Dni Krajobrazu”. Głównym celem spotkania było przedstawienie potencjału Królowej Polskich Rzek oraz podsumowanie działań odbywających się na terenie Powiatu Świeckiego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.
Przybyłych gości przywitała Starosta Pani Barbara Studzińska oraz dr Jarosław Pająkowski – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Następnie swoje wystąpienia wygłosili: Marcin Karasiński (Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna), dr Witold Lenart (Uniwersytet Warszawski), dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka (UMK, Toruń), dr Tomasz Karasiewicz (UMK, Toruń)
dr Jarosław Pająkowski (Dyrektor ZPKChiN), dr Roman Dysarz (emerytowany Wojewódzki Konserwator Przyrody), Iwona Karolewska (Sekretarz Powiatu Świeckiego), Jakub Stelągowski (Kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej), Daniel Siewert (Dyrektor WPK).

Następnie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do Gruczna, gdzie dyskutowano nad zaprezentowanymi kwestiami. O godzinie 18:00 na grodzisku „Talerzyk” w Topolnie rozpoczęły się Wiślane Wici w ramach obchodów 551. rocznicy podpisania II Pokoju Toruńskiego.

Zdjęcia: Zuza Kasprzyk