Wizyta prezydenta prowincji Bolzano

7090

Na zaproszenie Gminy Inowrocław oraz Fundacji ORION z Orłowa, w dniach 4-9 września nasz region odwiedziła delegacja z Włoch, na czele z prezydentem autonomicznej prowincji Bolzano – Panem Roberto Bizzo.

W programie wizyty jest zwiedzanie m.in. Kujaw, Krajny, Pałuk i Doliny Dolnej Wisły.

6 września przedstawiciele Powiatu Świeckiego na czele z Wicestarostą Barbarą Studzińską i Burmistrzem Świecia Tadeuszem Pogodą przywiali delegację w Chrystkowie. Rycerz Michał i Kociewianka Mata częstowali gości produktami regionalnymi:  ruchankami z fjutem i sokami Pamuła a na stołach pojawiły się wyroby KGW Jeżewo. Dużą radość Włochom sprawił Arkadiusz Pstrong z Kociewskiej Toskanii, który w ich ojczystym języku zabawiał powieściami o regionie, historii a także zapraszał do wspólnego śpiewania znanych przebojów.

Z Chaty Mennonickiej goście udali się do Winnicy przy Talerzyku w Topolnie.

Włosi są szczególnie zainteresowani rozwojem turystyki i wymianą doświadczeń w tym zakresie. Choć Prezydent Bizzo zarządza niezwykle atrakcyjnym turystycznie regionem, Trydent Górna Adyga pozostaje w cieniu potężnych marek turystycznych – gł. Wenecji i Verony. Stąd chęć poszukiwania nowych kontaktów i współpracy.

Wizyta jest inicjatywą młodego włoskiego artysty, Mirko Dematte, który dzięki częstym wizytom w Polsce, w tym – w naszym regionie, postanowił łączyć ze sobą ludzi i otwierać nowe drzwi dla promocji obu miejsc. Posługuje się w tym celu dwoma najbardziej wdzięcznymi dziedzinami – kulturą i turystyką.