Otwarcie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu

7257

Dnia 24 stycznia została otwarta nowa Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świeciu. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, bibliotek miejskich oraz wojewódzkich, osoby i instytucje zaprzyjaźnione i współpracujące z biblioteką oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Biblioteka powstała w 1952 r. jako Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Świeciu. Od 1976 do końca 2016 r. działała jako filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Bogaty księgozbiór w przeważającej części ma charakter naukowy i liczy 27 tys. 361 woluminów, 1145 czasopism i 409 zbiorów audiowizualnych. 55% zbiorów to literatura naukowa i popularnonaukowa, 36% to literatura pedagogiczna, psychologiczna i socjologiczna, a 9% to literatura piękna.

Zasób adresowany jest do obecnych i przyszłych nauczycieli, studentów, uczniów, oraz innych czytelników z powiatu świeckiego oraz ościennych. Biblioteka służy też czytelnikom bezpłatnym dostępem do internetu. Skomputeryzowane są wszystkie obszary pracy bibliotecznej ; wypożyczalnia z możliwością zdalnej rezerwacji dokumentów, elektroniczny katalog, prowadzenie inwentarzy i katalogowanie książek.

Placówka, która otrzymała status powiatowej instytucji kultury, planuje uzupełnienie księgozbioru o kanon literatury powszechnej oraz literackie nowości wydawnicze, będzie też organizować wystawy i spotkania autorskie oraz wydarzenia popularyzatorskie adresowane do młodzieży.

Biblioteka funkcjonuje w lokalu, który wcześniej zajmowała biblioteka pedagogiczna przy ulicy Sądowej 5. Dostępna jest dla czytelników w poniedziałek od 8.30 do 16.00, od wtorku do piątku od 8.30 do 17.00 i w soboty od 8.30 do 14.00. Wraz z personelem pomocniczym zatrudnia pięć osób: Alinę Kot-Czerwińską (dyrektor), Małgorzatę Zielińską, Justynę Gurtowską, Mirosława Zielińskiego i Katarzynę Pieczka.