Uwaga ASF – zachowaj zasady bezpieczeństwa

914

Afrykański pomór świń jest wysoce zaraźliwą i zakaźną chorobą, na którą choruje trzoda chlewna i dziki. Z mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075, z późn. zm.) jest chorobą podlegającą obowiązkowi zgłaszania i zwalczania.

Likwidacja choroby zależy od natychmiastowego podjęcia szeregu restrykcji związanych z ograniczeniem przemieszczeń zwierząt i ludzi oraz radykalnych kroków zmierzających do eliminacji zagrożenia.

Ludzie mogą łatwo i nieświadomie przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby. Wystarczy, że wejdą w kontakt z zainfekowanym zwierzęciem bądź sprzętem.

W Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek przeciwko ASF, więc środki zapobiegawcze to jedyny sposób, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się tej śmiertelnej choroby.

Zwierzęta, które przechorowały chorobę nigdy nie wracają do pierwotnego stanu zdrowia oraz stanu produkcyjności. Ponadto w trakcie spadku odporności w okresie trwania choroby dochodzi do licznych zakażeń wtórnych, które dodatkowo przedłużają okres rekonwalescencji zwierząt.

Straty związane z wystąpieniem choroby wynikają bezpośrednio z załamania produkcji chorych zwierząt, ich upadków, zakazu handlu towarami z terenów dotkniętych epizootią oraz międzynarodowych restrykcji handlowych o charakterze zakazu importu towarów pochodzących od świń i dzików z terenów wystąpienia choroby lub wręcz z kraju jej wystąpienia.

Odegraj swoją rolę w ochronie dzików, świń oraz ludzi, których dobrobyt zależy od nich. Razem możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF.