Zespół Szkół w Nowem w Hiszpanii dzięki projektowi Erasmus+

5295

Zespół Szkół w Nowem jest w trakcie realizacji projektu ERASMUS+ Numer Projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000006824, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w ramach otrzymanej przez szkołę Akredytacji. Sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem panem Krzysztofem Sukniakiem odbyli już pierwsze dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Podczas staży zagranicznych mieli oni okazję zapoznać się ze stanowiskami  pracy dużych przedsiębiorstw, poznać charakter tej pracy poprzez wypełnianie powierzonych im obowiązków. Uczestnicy projektu byli zobowiązani do wykonywania zadań związanych z zawodem logistyka:

– organizacja stanowiska pracy
– obsługa urządzeń biurowych
– stosowanie komputerów w sporządzeniu dokumentów logistycznych
– przygotowanie ładunków do przewozu i przechowywania
– sporządzanie dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej w j. angielskim

Poza codziennymi zobowiązaniami, każdego dnia uczestnicy zwiedzali miasto i jego zabytki takie jak: Katedra i Groby Królewskie, Albaicin (jedna z najstarszych dzielnic Granady), Estadio Nuevo Los Cármenes (stadion) oraz Carmen de los Martires. Uczniowie naszej szkoły poznawali też kuchnię hiszpańską próbując typowych narodowych dań i przekąsek – tapas, churros, gorącej czekolady i pionono. W ramach programu kulturowego mogliśmy też zwiedzić przepiękne nadmorskie miasto, jakim jest Nejra. Świetnie bawiliśmy się w Parku Nauki, gdzie weszliśmy na najwyższy punkt widokowy, by podziwiać widoki z góry, a wieczór flamenco pozwolił nam poznać uczucia, jakie są wyrażane tym tańcem. Nie obyło się też bez wizyty w Górach Los Cahorros otoczonych pięknymi gajami oliwnymi i strumykami. Jednak najbardziej utkwiła nam wizyta w Alhambrze, gdzie słuchając szumu płynącej niemalże w każdym pomieszczeniu wody, mogliśmy zastanowić się nad bogatą historią tego miejsca i jego bohaterów.  Każdy dzień kończyliśmy dość późno wspólnie relacjonując nasze dni na szkolnym profilu Facebook’a i Instagrama. Dzięki udziałowi w tym projekcie byliśmy w stanie uczyć się systematyczności, odpowiedzialności, kształtować umiejętność komunikowania się w języku obcym, współpracować  w międzynarodowym zespole, poznawać nowe miejsca, ich kulturę, kuchnię, obyczaje.  Wyjazd był dla wszystkich także żywą lekcją radzenia sobie ze strachem przed nowym, nieoczekiwanym i nieznanym.