Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego

4676

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa Agnieszki Kłopotek, wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego, Wojewody Mikołaja Bogdanowicza, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, radnych województwa oraz lokalnych władz miasta i powiatu tucholskiego w niedzielę (30 sierpnia) odbyły się w Tucholi nasze dożynki wojewódzkie. Współgospodarzem był ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, który przewodniczył uroczystej mszy polowej. Wydarzenie było transmitowane na antenie TVP3 Bydgoszcz i online na www.kujawsko-pomorskie.pl .

Uroczystości dożynkowe, które z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego odbywały się w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji,  rozpoczęła msza celebrowana przez biskupa Ryszarda Kasynę. Liturgii i późniejszym oficjalnym wystąpieniom towarzyszyła bogata oprawa artystyczna.

W tucholskim kompleksie sportowym, w którym miały miejsce uroczystości, odbyła się konkursowa prezentacja wspaniałych wieńców dożynkowych, przygotowanych przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z całego regionu; swoje stoiska promocyjne prezentowały też lokalne grupy działania oraz powiaty, w tym Powiat Świecki. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec tradycyjny najlepsza okazała się kompozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Przymuszewa w powiecie tucholskim, które będzie reprezentowało nasze województwo podczas tegorocznych dożynek prezydenckich (19-20 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie) . W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyło sołectwo Kołuda Mała w powiecie inowrocławskim. Wieniec reprezentujący Powiat Świecki, przygotowany przez KGW Belno oraz KGW Laskowice, otrzymał trzecią nagrodę. Za najlepiej przygotowane stoisko promocyjne jury uznało prezentację powiatu tucholskiego. Powiatowi Świeckiemu przyznano w tej kategorii drugie miejsce.