Sztuka prosto z Kociewia znów zawita do Nadbałtyckiego Centrum Kultury

13615

Wystawa Kociewie ART to jeden z elementów odbywającego się co roku Święta Kociewia. Choć tegoroczne wydarzenia różnią się od poprzednich, Kociewie ART nadal będzie ukazywać mieszkańcom Gdańska i turystom odwiedzającym w tym czasie miasto nowoczesne podejście do sztuki kociewskich twórców. Od 31 lipca do 7 sierpnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można zobaczyć ekspozycję prac trzech twórczych kobiet reprezentujących powiat starogardzki, tczewski i świecki.

Reprezentantką powiatu świeckiego jest Marzenna Puchalska, mieszkanka Świecia. Inspirują ją kobiety – ich piękno i delikatność. W swoich pracach nawiązuje dialog z ulotnością chwili, odkrywa sfery duszy i snu. Swój warsztat doskonali pod okiem Sviatlany Dzemidovich w ramach Otwartej Strefy Twórczej działającej w Grucznie. Od 10 lat tworzy obrazy olejne. Jak sama mówi: „Malowanie jest dla mnie zapomnieniem, lekarstwem na wszystko.”

Anna Stryjewska to urodzona w Gdańsku artystka, która całe życie zawodowe spędziła w Gdańsku jako nauczyciel plastyki i pedagog. Ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej mentorami byli prof. Jan Pręgowski i Piotr Klugowski. Maluje techniką „suchych pasteli” rzadziej wykonuje obrazy olejne. Tematem wiodącym jej obrazów są pejzaże kociewskie i kaszubskie, a także kwiaty z jej ogrodu. Rzadziej postacie aniołów, marionetek. Jej prace były 11 razy wystawiane w pomorskich miastach.

W Nadbałtyckim Centrum Kultury będzie można podziwiać prace Katarzyny Szczodrowskiej, która jest malarką, rysowniczką, fotograficzką, a także nauczycielką rysunku i malarstwa. Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła studia z wyróżnieniem w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Zasiadała w Zarządzie Gdańskiego Okręgu ZPAP, czyli w Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie skarbnika. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, malarstwem ściennym i witrażem.

Uroczysty finisaż Kociewia ART w NCK odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 17.00. Ekspozycję uświetni występ zespołu AJAGORE wraz z Piotrem Bukatrykiem, który wykona utwory do poezji kociewskiego regionalisty Romana Landowskiego oraz piosenki autorstwa Piotra Bukatryka. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorkami wystawy, które podczas zwiedzania będą mogły osobiście przybliżyć zebranym gościom swoją sztukę.

Serdecznie zapraszamy na wystawę Kociewie ART. Pozwoli to poznać bliżej nie tylko region, ale także twórczość lokalnych artystów.