Święto Województwa

7305

Na tegoroczne obchody Święta Województwa zapraszamy do Włocławka, pierwszego miasta w naszym regionie, które podczas swych pielgrzymek na Kujawach i Pomorzu odwiedził święty Jan Paweł II, patron województwa. Uroczystości rozpocznie  w niedzielę (7 czerwca) msza święta w intencji województwa, następnie odbędą się koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka oraz uroczysta sesja sejmiku województwa.

– Święto Województwa obchodzimy na pamiątkę wizyt w Kujawsko-Pomorskiem patrona naszego regionu, świętego Jana Pawła II. Tegoroczne obchody są szczególne jeszcze z jednego powodu – 30 lat temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja samorządowa, dzięki której lokalne społeczności uzyskały realny wpływ na to, w jakim kierunku będą się rozwijać ich małe ojczyzny, jak będą się rządzić i wydawać publiczne środki, jaki kształt nadadzą wizjom przyszłości i marzeniom o dobrym życiu. Ustawa samorządowa upodmiotowiła je, dając asumpt do wyzwolenia drzemiącej w nich żywotności, kreatywności i siły, która sprawia, że działając wspólnie u siebie i dla siebie można przenosić góry– mówi marszałek Piotr Całbecki

Obchody Święta Województwa rozpocznie o godzinie 10 msza święta w intencji województwa i jego mieszkańców w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa.

Tuż po mszy, we włocławskiej katedrze odbędzie się koncert Tomasza Kamińskiego z zespołem „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych” upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Zabrzmią utwory będące poetyckim wspomnieniem spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Utwory autorstwa Tomasza Kamińskiego, muzyka i kompozytora związanego z naszym regionem, które po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć w 2007 roku podczas prapremiery w toruńskim Dworze Artusa, zostały zapisane na płycie i dołączone do publikacji „Papieskie dziedzictwo”. Utwór „Maria Regina Mundi” otwierający album do wysłuchania tutaj.

Po koncercie marszałek Piotr Całbecki wraz z przewodniczącą sejmiku Elżbietą Piniewską złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, która odbyła się 6 czerwca 1991 roku.

Przed włocławską katedrą przygotowaliśmy wystawę zdjęć, które przypominają szczególną atmosferę, towarzyszącą wizytom Ojca Świętego we Włocławku oraz Bydgoszczy i Toruniu. Wystawa będzie eksponowana do 19 czerwca.

W południe, w ogrodzie otaczającym budynek przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, odbędzie się uroczysta sesja sejmiku. Głównym tematem będzie trzydziestolecie odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. W programie sesji wystąpienia przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego oraz radnego województwa Stanisława Pawlaka, uhonorowanego marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za wkład w rozwój samorządności na Kujawach i Pomorzu. Wykład „Droga do samorządu – od pierwszych koncepcji do ich wdrożenia” wygłosi Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku. Sesja będzie transmitowana online (link wygenerowany zostanie przed sesją).

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako jedyny region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Stanowisko będące odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku (więcej).

Świętujemy z e-Szkołą

W poniedziałek (8 czerwca) na kanale Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej nadawać będziemy zajęcia przygotowane specjalnie na Święto Województwa. Lekcję o samorządności poprowadzi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wykład „Setna rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski” wygłosi historyk Jarosław Kłaczkow z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia poświęcone etnografii w naszym regionie przygotowała Olga Kwiatkowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. O ochronie środowiska na Kujawach i Pomorzu opowie Dorota Sajbor, edukator Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.