Janowi Pawłowi II w hołdzie

4404

Wielki Polak, orędownik dialogu opartego na prawdzie i sprawiedliwości, patron województwa kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek (18 maja) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji zachęcamy mieszkańców do udekorowania domów i ulic, podzielenia się wspomnieniami o papieżu i uczestnictwa w wydarzeniach, transmitowanych w telewizji i internecie.

W niedzielę (17 maja) w przededniu urodzin papieża o 20:35 na kanale TVP3 Bydgoszcz i na kanale Urzędu Marszałkowskiego tutaj 🇵🇱 i tutaj 🇮🇹 rozpocznie się widowisko artystyczne “Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, transmitowane z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia. Wydarzenie rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych (Krzysztof Łazicki) wystąpi tenor Piotr Buszewski, który wykona utwór „Panis Angelicus” Césara Francka.  Kolejną częścią będzie koncert z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego usłyszymy “Obój Gabriela” Ennio Morriconego, a Eljazz Big Band Józefa Eliasza zaprezentuje utwór „David danced before the Lord” Duke’a Ellingtona. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża.

Cały projekt dedykujemy również Włochom, którzy przez blisko 27 lat stworzyli drugą ojczyznę dla Jana Pawła II, a obecnie szczególnie cierpią z powodu epidemii Covid-19. Wysłuchamy rozmowy z lekarzem Pierfilippo Crucittim, synem Francesco Crucittiego – chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Drugi dzień obchodów w poniedziałek (18 maja) w toruńskiej katedrze świętych Janów rozpocznie msza święta pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Podczas sesji wysłuchamy wystąpień prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amatiego i ponownie lekarza Pierfilippo Crucittiego. Sesja będzie transmitowana na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.

Szczególnymi adresatami nauczania Jana Pawła II byli ludzie młodzi, dlatego w poniedziałek (18 maja) na kanale naszej Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wezmą udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które organizowane będą wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zapraszamy również na minikoncert „Wojtyła akustycznie” w wykonaniu zespołu Z nocy w Moc oraz kącik poezji w wykonaniu Teatru Szpila z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Plan zajęć dostępny jest w  materiale.

Chcemy, aby do obchodów z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II włączyli się mieszkańcy całego Kujawsko-Pomorskiego, dlatego zapraszamy do oglądania transmisji w telewizji i internecie oraz udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów i ulic. Czekamy również na prace plastyczne, zdjęcia i filmy. Dla najlepszych przygotowaliśmy nagrody finansowe. Więcej informacji o konkursach w materiale.

Muzyczne prezenty ku czci papieża przygotowali już muzycy Chorus Culmensis, którzy wykonali utwór „Ave Maria” Hugo Gyldmarka (tutaj) i członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego – zaprezentowali „Barkę” (tutaj).

Wspomnieniami o papieżu podzielili się rówieśnicy Niepodległej, uhonorowani marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców: pani Wanda Łukasiewicz, pani Aurelia Liwińska i pan Kazimierz Maciejewska. Więcej w materiale.

Z okazji jubileuszu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego otwarta zostanie wystawa zdjęć, które przypominają szczególną atmosferę, towarzyszącą wizytom Ojca Świętego we Włocławku (6 i 7 czerwca 1991 roku) oraz Bydgoszczy i Toruniu (7 czerwca 1999 roku). Informacja o wystawie tutaj.

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Oficjalna strona obchodów