Pomysłowy witacz dożynkowy? Tylko w Laskowicach!

13635

Dwóch lokalnych gospodarzy zgodnie z wielopokoleniową tradycją żniwa 2019 zaczęło od zażynków. W lipcową sobotę, jeszcze przed wyjazdem kombajnów w pole, kosą ścieli pierwsze kłosy pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. To właśnie z nich powstały ręcznie wiązane snopy, które później stały się postaciami z witacza (Gospodarz, Gospodyni, Babcia, Bliźniaki, Młodzieniec i Panna- wszyscy byli odświętnie udekorowani materiałowymi wstążkami i ziołami). Dodatkową atrakcją witacza była Para Kociewska – fotobudka “Kociewskie foto z Laskowic” (malunek na kartonie prezentujący parę w stroju ludowym) w której można było zrobić zdjęcie. W witaczu, za chatką można było również wziąć udział w konkursie polegającym na rzucie kaloszem oraz na odpowiedzi na pytania tematyczne…

Budując Laskowicki Witacz laureaci starali się nawiązać do tradycji wykonywania wieńców dożynkowych. Zastosowali ekologiczne materiały: różne rodzaje zbóż, kwiatów i ziół, owoce jarzębiny i głogu, słomę, siano, drewno, gałązki brzozy, wikliny, materiałowe wstążki, sznurek rolniczy z 80′ lat minionego wieku, karton, farby, płótno. Elementy witacza mocowano za pomocą sznurka lub splecionych wiązek źdźbeł zbóż.

Laskowicki witacz był wykonany przez kilkanaście osób – sąsiadów z ulicy Rolnej w Laskowicach. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Panował w nim gwar, dzieci uznały go za świetny plac zabaw, gdzie można było ziarnami kukurydzy karmić gęsi, można było podlewać kwiaty, wiekową łopatą do ziarna przegarniać słomę, gdzie można było usiąść na pieńku lub ławeczce, było to miejsce w którym nawet odbył się piknik.

We wrześniu dekoracja została zgłoszona do wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą “Pomysłowy witacz dożynkowy 2019” i zajęła w nim II miejsce!
Zgłoszenia dokonała Gmina Jeżewo,  dekoracja reprezentowała sołectwo Laskowice.