ZSP Nowe po praktykach w Hiszpanii

4716

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest już po trzecim wyjeździe w ramach projektu pt: “Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Sześcioro informatyków i sześcioro logistyków klasy III B pod opieką pani Joanny Chmieleckiej i Jagody Klein odbyło kolejne dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracy w dużych przedsiębiorstwach logistycznych i firmach informatycznych na terenie Granady, gdzie wykonywali następujące zadania:

– organizacja stanowiska pracy

– obsługa urządzeń biurowych

– stosowanie komputerów w sporządzeniu dokumentów logistycznych

– przygotowanie ładunków do przewozu i przechowywania

– sporządzanie dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej w j. angielskim

– przeprowadzanie diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej

– konfigurowanie serwera WWW

– programowanie aplikacji internetowych

– instalowanie oprogramowania

Udział w projekcie nie tylko wpłynął na jakość realizowanych praktyk zawodowych i znajomość praktyczną języka angielskiego czy podstaw hiszpańskiego ale również pozwolił naszym uczniom poznać nową, jakże inną kulturę od naszej, otworzyć się na nią i ludzi mieszkających w Granadzie. Każdego dnia próbowaliśmy nowych dań charakterystycznych dla terenu malowniczej Andaluzji takich jak: tapas, gazpacho, salmorejo, churrros, Jamón bellota, rosada itp. Nasze kalorie spalaliśmy realizując bogaty program kulturowy, w którym najciekawsze punkty to :

  1. zwiedzanie dzielnicy Albaicin, Grobów Królewskich i Katedry
  2. najważniejsze punkty widokowe MIRADOR DE SAN NICOLAS, SACROMONTE – VEREDA DE ENMEDIO
  3. wycieczka do Kordoby i Malagii
  4. wizyta w parku nauk Parque de las Ciencias i parku linowym
  5. zwiedzanie Alhambry i Carmen de los Martires
  6. udział w pokazie tańca flamenco
  7. wycieczka do miasteczka Monachil i gór Cahorros

Uczniowie klasy III B cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk a co za tym idzie, uzyskali  najwyższe oceny z zajęć praktycznych. Projekt „Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym” umożliwił uczestnikom  rozwój zarówno zawodowy jak i wpłynął na świadomość i wyrazistość kulturową, rozwinął u uczniów umiejętność znajdowania rozwiązania w trudnych, nietypowych sytuacjach a co najważniejsze nauczył ich współpracować w grupie międzynarodowej.