2. Walne Plachandry Kociewskie w Wirtach przeszły do historii…

9084

Arboretum w Wirtach to jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Zgromadzono tam ponad 830 gatunków drzew i krzewów. To niezwykle urokliwe miejsce stało się miejscem spotkania w ramach 2. Walnych Plachandrów, które w tym roku gościły na Jarmarku Kociewskim w Wirtach. Plachandry to zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia, którego ideą jest integracja i promocja tego regionu. Pomorze to piękna i bogata w historię, tradycje i walory przyrodnicze kraina, a tworzą ją także Kociewiacy. Kto plachandrował do Wirt to wie, że warto się spotykać. Spotkania integrują, a integracja Kociewiaków to główny cel Plachandrów – powiedział Tomasz Damaszk pomysłodawca i organizator Walnych Plachandrów. Plachandry to w gwarze kociewskiej spotkanie min. na plotki, ale i na uczbę – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik.

Wszystko zaś rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Pelplińskiej ks. Arkadiusza Okroja na brzegiem jeziora Borzechowskiego Wielkiego,  po której licznie przybyli uczestnicy przeszli na teren Arboretum.  Jego historia sięga roku 1869 i liczy już sobie 150 lat. Z tej okazji leśnicy z Wirt zasadzili jodłową aleję, która w dniu zlotu została oficjalnie otwarta. Na dwóch estradach przez prawie dziewięć godzin działo się sporo interesujących rzeczy. Koncertowały zespoły folklorystyczne ze Świecia, Piaseczna, Starogardu  i Pinczyna – ten ostatni pokazał dwa przedstawienia: “Polterabend” i “Wesele Kociewskie”, występowały nowoczesne składy instrumentalne z Kaszub (Paweł Kreft), Tczewa (Tczewska Formacja Szantowa) i Starogardu (New Face) a nawet zespół akordeonistów  o nazwie Akord Kociewie z Kalisk. Niebywałe wprost show realizował Mariusz Gachewicz – szef kuchni w gniewskim zamku. Przeprowadzono Turniej Powiatów, w którym nie było przegranych. Odbył się również turniej Bractw Kurkowych, konkursy wiedzy leśnej i o Kociewiu, turniej Petanque o Puchar Nadleśniczego. W tym dniu zakończył się XIII Plener Artystów Ludowych Pomorza, którego zwieńczeniem jest ów jarmark pełen konkursów, występów artystycznych, stoisk z rękodziełem i przewspaniałym jedzeniem przygotowywanym przez kociewskie Koła Gospodyń Wiejskich.

Najważniejszym punktem programu Plachandrów było wręczenie statuetek i tytułów Ambasadora Kociewia oraz wyróżnień Perełka Kociewia. Wręczono trzy Perełki  i siedem Ambasadorów. W tym roku Kapituła rozszerzyła możliwości nominowania do tytułu Ambasadora Kociewia o – złożoną z dwóch podrzędnych – kategorię biznesu oraz zdecydowała, że zostaną wręczone dwa tytuły specjalne i jeden pośmiertny. Ambasadorami zostali: pośmiertnie Zbigniew  Ciecholewski – twórca znanego przedsiębiorstwa „Ciecholewski Wentylacje”. W kategorii indywidualnej prof. Maria Pająkowska-Kensik naukowiec, językoznawca, regionalistka, w kategorii zbiorowej: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. W kategorii biznesu – mikro i małe przedsiębiorstwa: firma Reflex ze Starogardu Gdańskiego, średnie i duże przedsiębiorstwa: firma BROKER również ze Starogardu Gdańskiego. Tytuły specjalne przypadły jubilatom w 150-tą rocznicę powstania: wydawnictwu Bernardinum z Pelplina i… Arboretum Wirty. Perełkami zostali: Przemysław Kilian – młody naukowiec, Damian Domański – działacz społeczny i regionalny oraz Oktawia Nowacka- sportsmenka.

Niemniej ważny był Turniej Powiatów. Świeckie Gzuby, które reprezentowały Powiat Świecki zajęły pierwsze miejsce w Konkursie Zespołów Folklorystycznych! Serdecznie gratulujemy!

Na wszystkich obecnych w Wirtach czekała też atrakcja w postaci nauki alfabetu kociewskiego. Autorem tekstu jest mieszkaniec naszego Powiatu Pan Jacek Kuffel.

I, nie ma co ukrywać, wew tych Wiyrtach wew ta niedziela było dycht rychtych fejn… bo po naszamu. Kolejne Plachandry już za rok – 22 sierpnia 2020 roku w Grucznie w powiecie świeckim. Zapraszamy!

Piotr Wróblewski