Święto Kociewia 2019!

4621

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca. To największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie odbywająca się w Gdańsku od kilku wieków.
Od kilkunastu lat Kociewie ma w jej programie swój dzień…
W 2005 roku pierwszy raz odbyły się Unikaty z Kociewia, czyli występy na scenie lokalnych artystów. W 2017 roku zrodziła się inicjatywa Korowodu Kociewskiego, który przeszedł od Bramy Zielonej na Targ Węglowy. Rok później powstała wystawa Kociewie ART  prezentująca dzieła regionalnych twórców. Wydarzenia te znane są pod wspólną nazwą ♥ ŚWIĘTO KOCIEWIA ♥

Jednym z elementów Święta Kociewia, które odbędzie się 1 sierpnia w Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika będzie wydarzenie artystyczne pod nazwą Kociewie ART.

Jest to specjalnie przygotowana ekspozycja prac wyróżniających się artystów z Kociewia. Wystawa czynna będzie od 26 lipca do 5 sierpnia, natomiast uroczyste oprowadzenie i koncert odbędą się 1 sierpnia o godzinie 16.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Artystą reprezentującym Powiat Świeckie będzie w tym roku Michał Pietruszka, którego wystawę prezentowaliśmy już m.in w Gdańsku w 2017 roku w ramach drugiej edycji projektu Świecka Sztuka.

Tym razem świecianin zaprezentuje w stolicy Pomorza zupełnie nowe prace.
________________________
Michał Pietruszka: rysownik, animator, grafik 3D, twórca ilustracji. Ma 26 lat, pochodzi ze Świecia, jest absolwentem tamtejszego Zespołu Szkół Menedżerskich.

Autor o sobie: „Rysowanie jest moja pasją, zajmuje się tym od zawsze. Jako dziecko duże wrażenie robiły na mnie rysunki rodziców i choć nie zajmowali się sztuką zawodowo, często poświęcali swój czas na rysowanie i malowanie. Wcześnie zacząłem interesować się fantastyką i komiksem. Prace wykonuję ołówkiem i cyfrowo za pomocą tabletu graficznego, skupiam się głównie na użyciu pędzli i ich fakturze, zwykle nie używam gotowych tekstur. Rysowanie jest dla mnie odskocznią, pozwala mi swobodnie wyrażać to co bywa trudne do opisania za pomocą słów. Na pracach mogę umieścić swój charakter i wyrazić swoje emocje. Fascynują mnie ludzkie rysy twarzy i zmarszczki które są odzwierciedleniem cech i emocji, które towarzyszyły ludziom przez większą część życia.
Inspiruje mnie wiele rzeczy, staram się być kreatywny i umieszczać na swoich pracach rzeczy, które wpłynęły na mój sposób myślenia.
W przyszłości chciałbym zawodowo zajmować się tworzeniem ilustracji do gier, okładek płyt muzycznych i książek. Cały czas się uczę i rozwijam swoje umiejętności, zwracam uwagę na innych artystów zajmujących się fantastyką. Wybrałem tę tematykę ponieważ daje mi ona dużą swobodę i pozwala rozwijać kreatywność.
W tej tematyce jest dużo domniemywań, co mi bardzo odpowiada, skupia się ona zarówno na przyczynach i skutkach obranej przez ludzi drogi, pozwala mi to puścić wodze fantazji i przenieść się do wymyślonego świata. Podczas tworzenia prac często słucham muzyki związanej z danym gatunkiem, co pozwala mi się lepiej wczuć w dany klimat.
Od pewnego czasu zajmuje się również animacją poklatkową. Miałem okazję współtworzyć animacje do teledysków. W przyszłości chciałbym więcej uwagi poświęcić również grafice 3D i animowaniu w niej.”