OSP w Buczku obchodziła jubileusz 70-lecia

4361

Przed remizą strażacką w Buczku miały miejsce uroczystości z okazji 70 -lecia tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej  połączone z gminnymi obchodami święta strażaka.

W uroczystościach uczestniczyli: Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo, Sławomir Stefan przewodniczący rady gminy, Barbara Studzińska starosta powiatu świeckiego. Z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej obecny był z-ca Komendanta Powiatowego bryg. Andrzej Rafalski.

Oczywiście w uroczystościach nie mogło zabraknąć tych najważniejszych, jubilatów z OSP Buczek, a także druhen i druhów z Czerska Świeckiego, Dubielna, Jeżewo i Osłowa.

Strażackie święto jest okazją do podziękowania strażakom za ich poświęcenie i trud w niesieniu pomocy potrzebującym. W tym roku te podziękowania miały szczególny wymiar i w dużym stopniu nawiązywały do ogromnego pożarów, który pod koniec kwietnia miał miejsce w Dubielnie. Włodarze zgodnie twierdzili, że gdyby nie ogromne zaangażowanie i ofiarność strażaków ta tragedia mogłaby mieć jeszcze większy zasięg. Szczególne powody do wdzięczności miał Sławomir Stefan, przewodniczący rady gminy, a także leśniczy leśnictwa Taszewo na terenie którego między innymi miał miejsce wspominany pożar.

Jubileusze tradycyjnie są okazją do przyznawania oznaczeń i wyróżnień. Zrobił to prezes zarządu gminnego ZOSP Jerzy Lemańczyk.

Uchwałą Prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego województwa kujawsko – pomorskiego  związku OSP RP, złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Sławomir Sikora i Piotr Ryżek z OSP Buczek oraz Artur Helwig z OSP Czersk Świecki.

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Jolanta Guz, Janina Kortas, Gabiela Dzienia, Teresa Helwig, Jadwiga Helwig, oraz Adam Żurawski, wszyscy z OSP Czersk Świecki.

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Marcin Zagert, Tomasz Antoszewski, Zbigniew Antoszewski wszyscy z OSP Czersk Świecki oraz Paweł Ryżek z OSP Buczek.

Odznaką za wysługę 40 lat zostali odznaczeni: Marian Łagódka z OSP Buczek oraz Roman Muzioł i Krzysztof Babula z OSP Czersk Świecki.

Specjalne wyróżnienia otrzymali również druhowie świętującej jednostki: Kazimierz Warczak, Maciej Warczak i Sławomir Sikora. Wójt gminy Maciej Rakowicz symboliczne przekazał też klucze do wozu bojowego dla OSP Buczek. Na zakup pojazdu złożyły się: Gmina Jeżewo, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Nadleśnictwo Dąbrowa, Firma Prosiaczek, Firma Agri Plus oraz Bioelektrownia.

Po oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na tradycyjny poczęstunek do remizy strażackiej.

Tekst i zdj. Magdalena Potulska