Paszport Turystyczny 2018

7381

Zwiedzaj region, zbieraj punkty i zgarniaj nagrody!

Już po raz siódmy wystartował „Paszport Turystyczny”! Podróżując z papierową książeczką lub mobilną aplikacją przez całe lato będziemy poznawać najciekawsze zakaMARKI regionu i brać udział w wydarzeniach organizowanych na terenie całego województwa. Warto zwiedzić je wszystkie, bo na najaktywniejszych czekają nagrody w paszportowym konkursie!

Zachęcam do odkrywania zakaMARKÓW naszego województwa zarówno z mobilną aplikacją, jak i papierową książeczką. W regionie nie brakuje miejsc na letnie wędrówki, a nasz wakacyjny kalendarz wypełniony jest ciekawymi wydarzeniami odbywającymi się we wszystkich zakątkach Kujawsko-Pomorskiego. Udział w każdym z nich to świetna okazja, by włączyć się do paszportowej zabawy”

– mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Włącz się do zabawy!

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre! W regionie nie brakuje miejsc idealnych na letnie wędrówki, więc czemu przy okazji wakacyjnych wypraw nie włączyć się do paszportowej zabawy? W tym roku możemy zrobić to na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Do tej niezwykłej przygody zapraszają wspólnie Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 Paszport – książeczka

By dołączyć do naszej akcji wystarczy odebrać w jednym z punktów Informacji Turystycznej „Paszport” wraz z kartą konkursową. Warto pytać o książeczki również w popularnych atrakcjach turystycznych. W tym roku odwiedzając wszystkie punkty pieczątkowe można zebrać na karcie konkursowej aż 51 stempli! W ten sposób zachęcamy, by odkrywać nawet najmniejsze zakaMARKI Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. W naszej książeczce polecamy ich aż 118! Aby wziąć udział w konkursie i mieć szansę na atrakcyjne nagrody, na karcie muszą się znaleźć pieczątki potwierdzające pobyt w minimum trzech z dziewięciu proponowanych Konstelacji – tras podróży.

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.

 Paszport – aplikacja

„Paszport Turystyczny” to również nazwa aplikacji na urządzenia mobilne, którą można pobrać za darmo w Google Play. Po jej zainstalowaniu i założeniu konta możemy już ruszać w teren! Za każdym razem, gdy odwiedzimy miejsce znajdujące się na paszportowej liście, otrzymamy wirtualną pieczątkę i punkty. Celem zabawy jest zwiedzenie jak największej liczby zakaMARKÓW naszego regionu – a przy okazji zdobycie jak najwięcej punktów. Na najaktywniejszych uczestników akcji czekać będą atrakcyjne nagrody!

Więcej informacji o aplikacji i konkursie na http://aplikacjapaszport.kujawsko-pomorskie.pl.

Organizatorami akcji jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kampania finansowana jest w ramach projektu: „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” współfinansowanego ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 2.4: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna POIiŚ 2014-2020.

Tutaj znajdziesz wirtualne pieczątki…

Więcej informacji: http://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/

A jeśli szukasz z aplikacją w Powiecie Świeckim… 😉

Zamek w Nowem

Miasto jest malowniczo położone na wysokiej skarpie doliny Wisły. Z powodu strategicznej lokalizacji jego historia na przestrzeni wieków była niezwykle burzliwa. Władali nim naprzemiennie zarówno Krzyżacy, jak i polscy królowie. Z dawnego zamku krzyżackiego zachowało się główne skrzydło, powstałe w połowie XIV wieku, położone nad urwistą skarpą doliny Wisły. Obecnie zaadaptowano je na stylową kawiarnię, ośrodek kultury i bibliotekę. Na ścianach zamku znajdują się gotyckie freski. Z liczących niegdyś ok. 1 km gotyckich XIV-wiecznych murów miejskich do dzisiaj pozostało ok. 550 m – z podstawami 12 wież i odcinkiem fosy. Front zamku jest niezwykle fotogeniczny.

Zamek w Świeciu

o najsłynniejszy zabytek Świecia, jeden z kilku zamków krzyżackich w Kujawsko-Pomorskiem. Zbudowano go w stylu gotyckim w latach 1335–1350. Miał kształt kwadratu z czterema narożnymi basztami. Miejsce jego lokalizacji nie jest przypadkowe – budowniczowie perfekcyjnie wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu. Obiekt był dodatkowo chroniony przez rzeki: Wdę od strony północnej i Wisłę od południowej. Zamek został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Obecnie jest wykorzystywany jako miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Jeśli się dobrze przyjrzysz jego wieży, to zobaczysz, że jest lekko odchylona od pionu. Warto się na nią wspiąć, aby podziwiać piękno Doliny Dolnej Wisły. Świecki zamek, tak jak wszystkie zamki, ma swoje legendy. Jedna z nich mówi o podziemnym tunelu prowadzącym do znajdującego się po drugiej stronie Chełmna. Jego stałymi lokatorami są nietoperze – co roku w lutym odbywa się ich liczenie, organizowane przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Promenada prof. Alfonsa Hoffmanna, Tleń

Tleń to przykład miejscowości typowo turystycznej. Pewnie dziś byłaby to mała wieś, taka jak wiele innych, gdyby nie wielka inwestycja rodzącego się po latach zaborów państwa polskiego – budowa elektrowni wodnej w Żurze. Utworzenie Zalewu Żurskiego spowodowało w okresie międzywojennym rozwój Tlenia jako miejscowości letniskowej. Od początku lat 30. ubiegłego wieku popularyzatorem turystyki w tym regionie był prof. Alfons Hoffmann, budowniczy elektrowni. Jest to postać bardzo ważna dla rozwoju gospodarczego całego Pomorza. Dzisiaj Tleń to prawdziwy kurort z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi, domami wczasowymi, restauracyjkami i lokalnym browarem. Poczujemy tu atmosferę prawdziwie wakacyjną. Do Tlenia można przybyć wieloma rodzajami środków transportu: samochodem, pociągiem, rowerem i kajakiem. Jest doskonałą bazą wypadową wschodniej części Borów Tucholskich.

Jeśli szukasz z papierowym Paszportem.. 😉

 • Przystanek Tleń
  ul. Bydgoska 2, Tleń
 • Punkt Informacji Turystycznej przy zamku w Świeciu
 • Restauracja Biały Orzeł
  Rynek, Nowe
 • Park linowy
  Hanza Pałac, Rulewo 13
 • Pałac Poledno
  Poledno 2
 • Nadwiślańska Chata
  Luszkowo 26