Kociewie Kraina nad Wisłą…

Dnia 12 marca 2018 roku Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej i Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego zorganizowali spotkanie autorskie z Panią Marią Pająkowską-Kensik „Kociewie Kraina nad Wisłą.

W czytelni biblioteki gościli m.in. Wicestarosta Barbara Studzińska, Burmistrz Tadeusz Pogoda, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Wójcik, Sekretarz Iwona Karolewska, Dyrektor Biura LOT Kociewie  Piotr Kończewski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Szymańska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przysiersku Stanisława Kuffel, ks. Franciszek Kamecki, współautorzy książki „Kociewie Kraina nad Wisłą” dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka, dr Marcin Gorączko, mgr Anna Łucarz oraz Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej i Świeckie Gzuby z opiekunem zespołu Panią Małgorzatą Połomską.

Po powitaniu  przez Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej Alinę Kot-Czerwińską, wystąpił zespół Świeckie Gzuby ze Szkoły Podstawowej nr 7. Następnie Pani Profesor Maria Pająkowska-Kensik opowiedziała o „szukaniu zaginionych słów” gwary kociewskiej, zwróciła uwagę na język, którym posługiwali się nasi dziadkowie, mieszkańcy Kociewia, a który jeszcze pamiętają starsi mieszkańcy powiatu. Słysząc zapomniane słowa  w niektórych słuchaczach budziły się wspomnienia z czasów dzieciństwa spędzonego w Małej Ojczyźnie. Niektórzy uczestnicy potrafili odgadnąć np. słowo grapa, które w dzisiejszym języku oznacza duży garnek. Na koniec wywiązała się dyskusja poruszająca zagadnienia gwary kociewskiej, w której głos zabrał m. in. Pan dr Marcin Gorączko.

Po spotkaniu gości zaproszono na poczęstunek, gdzie przysmakiem  okazały się regionalne pumle, czyli pączki.