Nowe samochody ratowniczo–gaśnicze trafiły do OSP

4685

Dnia 25 sierpnia 2017 roku oficjalnie do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa kujawsko-pomorskiego trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Uroczystości odbyły się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do OSP w tym roku trafi w sumie 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”.

W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu wozy typu GCBA otrzymało siedem jednostek z regionu:

  • OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice),
  • OSP Lniano (powiat świecki, gmina Lniano),
  • OSP Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń),
  • OSP Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo),
  • OSP Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck),
  • OSP Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki, gmina Jabłonowo Pomorskie),
  • OSP Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski, gmina Nowa Wieś Wielka).

Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW.

Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach RPO wynosi 4,2 miliona złotych.

Zdjęcia: Mikołaj Kuras/ Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego