Tytoń – zagrożenie dla rozwoju

5614

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu  informuje, że Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu przypadające 31 maja 2017 roku przebiegać będą pod hasłem:

„Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”.

Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na związki między stosowaniem wyrobów tytoniowych, polityką antytytoniową i zrównoważonym rozwojem oraz zachęcanie do udziału w krajowych, regionalnych i globalnych działaniach na rzecz opracowania                 i wdrożenia strategii polityki antytytoniowej. Przesłaniem akcji jest również zwrócenie uwagi poszczególnych osób, że nie używając tytoniu lub rzucając palenie, mogą przyczyniać się do wolnego od tytoniu świata.

Światowy Dzień bez Tytoniu jako akcja została zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia aby zwrócić  uwagę  na szkodliwość palenia tytoniu, oraz aby uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Stosowanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy poziomu wykształcenia. Wiąże się z cierpieniem, chorobą i śmiercią, zubożeniem rodzin i gospodarek narodowych.

Ten dzień służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu.  Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu. Palenie tytoniu stanowi główną i możliwą do wyeliminowania przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie.

Bardzo ważną sprawą w walce z epidemią  palenia tytoniu jest wielosektorowe, strategiczne działanie, dlatego też  gorąco zachęcam, aby  stali się Państwo promotorami i orędownikami idei czystego powietrza w miejscach publicznych. Wspólnie przekonajmy innych, że warto spędzić ten dzień bez papierosa.

Jak co roku zwracam się z apelem – ustanówmy dzień 31 maja Dniem Bez  Papierosa lub  Dniem Rzucania Palenia.

Poniżej zamieszczono numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym  jak i  pomocną stronę dla osób chcących zerwać z nałogiem. Zachęcam do  zapoznania się z nimi i skorzystania z oferowanej tam  profesjonalnej pomocy.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Świeciu
Małgorzata Gackowska