Zrób mammografię na Dzień Kobiet!

6662

Zrób mammografię na Dzień Kobiet!

Panie, które w 2017 kończą 50 lat właśnie w tym roku wchodzą do Programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno. “Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:

  • Świecie – 16, 17, 20, 21, 22 oraz 23 marca na Dużym Rynku
  • Nowe – 20 i 21 marca przy Gminnej Przychodni Zdrowia, ul. Gen. Komierowskiego 39
  • Osie – 22 marca przy Gminnym Ośrodku Kultury, Rynek 2
  • Lniano – 23 marca przy Remizie Strażackiej, ul. Długa 2
  • Jeżewo – 24 marca przy Przychodni Zdrowia, ul. Czerska 4
  • Drzycim – 24 i 27 marca przy Szkole Podstawowej, ul. Broniewskiego 2
  • Laskowice – 27 marca przy Szkole Podstawowej, ul. Szkolna
  • Pruszcz – 28 marca na parkingu przy Urzędzie Gminy, ul. Główna 33
  • Warlubie – 28 marca przy Domu Strażaka, ul. Bąkowska 12