17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia

3421

17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który od 1991 r. obchodzony jest Polsce co roku w trzeci czwartek listopada. Idea powyższego wydarzenia ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne.

Akcja  adresowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących, jej celem jest zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.

Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. to choroby, które występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. Powtarzać należy, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym, które dostarczają  trujących substancji do organizmu.

Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie. Bierne palenie niesie  identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły!

Uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Nagłaśniając i obchodząc takie akcje  jednoczymy się w budowaniu świadomości palaczy na temat tragicznych skutków palenia tytoniu. Wspólnie przekonajmy innych, że warto spędzić ten dzień bez papierosa.