Wioska Chlebowa

9525
Wioska Chlebowa w Janiej Górze

Danuta Megger – koordynator Wioski Chlebowej
Jania Góra 36, 86-182 Świekatowo
e-mail: kontakt@wioskachlebowa.pl
tel. 501 344 393

 

Jania Góra od roku 2009 jest wioską tematyczną. Celem projektu jest promocja wsi Jania Góra oraz gminy Świekatowo.

Jak narodził się pomysł na wioskę chlebową?

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2008 roku. Spotkali się wtedy: liderka pomysłu, Danuta Megger, Rada Sołecka wsi Jania Góra, zarząd TRG Świekatowo oraz Radni i Wójt Gminy Świekatowo. Danucie Megger udało się przekonać wszystkich do idei utworzenia wioski tematycznej, wskazując na liczne korzyści, jakie mogą dzięki niej osiągnąć mieszkańcy wioski i lokalna społeczność.

Za przykład posłużyła wioska słonecznikowa w Gogolewku. Ze względu na rolniczy charakter Janiej Góry postanowiono, że najlepszym pomysłem będzie budowa Wioski Chlebowej.

Dzieci z Janiej Góry, uczestniczące w projekcie „Historię poznajemy, Wioskę Chlebową budujemy” (sfinansowanym ze środków z Fundacji Wspomagania Wsi) stały się prawdziwymi emisariuszami w dziele budowy wioski. To one zaniosły informacje o celu i znaczeniu budowy wioski do swoich domów. Zaciekawiły  pomysłem dorosłych mieszkańców wsi.

W trakcie ferii dzieci poznawały historię powstawania chleba, wyszukiwały w literaturze ciekawostki związane z pieczeniem chleba. Temat „Chleba” przerabiały w aspekcie plastycznym, muzycznym, poetyckim, polonistycznym, matematycznym i religijnym.

W ten sposób dzieci  włączyły się aktywnie w tworzenie wioski tematycznej: Wioski Chlebowej. Wszyscy uczestnicy ferii pracowali bardzo wytrwale. Smakowitym akcentem na zakończenie ferii było spotkanie przy pysznym chlebie upieczonym domowym sposobem, ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Do pieczenia chleba potrzebny jest piec. I to nie byle jaki…

23 maja 2009 roku po raz pierwszy, uroczyście rozpalono piec chlebowy. Żeby zdobyć materiał do pokazu młocki za pomocą starej młockarni trzeba było skosić zboże przy pomocy snopowiązałki. Jak mówią Organizatorzy “były to żniwa po staremu”.

Wioska chlebowa to nie tylko piec…

Aby wioska była rozpoznawalna zdecydowano się stworzyć jej logo. Jego autorem jest Łukasz Zawadzki – STUDIO STRZELEC w Bydgoszczy. Wykorzystano logo do witaczy, które ustawiono z 4 stron  wioski.

Na domach w Janiej Górze wiszą drewniane tabliczki ze słowem „chleb” w różnych językach świata.  Teraz są one ozdobą domów, a turyści zastanawiają się, co też tam jest napisane…

Okazuje się, że turystom bardzo podobają się maskotki Wioski Chlebowej BALBINA I PTYŚ. Powstały na I Festiwal Chleba.

Oferta:

Ofertę Wioski Chlebowej można znaleźć na ich stronie internetowej: wioskachlebowa.pl

(Tekst pochodzi ze strony wioskachlebowa.pl)