Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne w Pałacu Poledno

28892

Wystawa Edukacyjno-Przyrodnicza Poledno
Poledno 2, 86-122 Bukowiec
telefon: 785 490 111

godziny zwiedzania:
wtorek-niedziela od 11.00-19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00)
poniedziałki NIECZYNNE
wejścia o pełnych godzinach

Stanąć metr od niedźwiedzia lub pod żyrafą. W zoo się nie da, a w Polednie można. Na wystawie ponad 200 eksponatów dzikich zwierząt z różnych kontynentów. Jak powstała wystawa? Zebrane w niej eksponaty to spreparowane zwierzęta upolowane przez małżeństwo myśliwych Barbarę i Stefana Medeńskich.

W ciągu prawie dwudziestu lat uzbierało się zbyt dużo trofeów, żeby je trzymać nawet w dużym domu – mówi Barbara Medeńska. – Tym bardziej, że wielu bliższych i dalszych znajomych chciało do nas przyjeżdżać, żeby pokazać zwierzęta dzieciom i wnukom jak wygląda lew z bliska, jak niedźwiedź. Stąd się wziął pomysł stworzenia tej wystawy – dodaje.

Twórcom wystawy zależało na tym, żeby nie była tu jak w muzeum, gdzie przechodzi się i ogląda kolejne eksponaty. Uznali, że trzeba umieścić je w scenerii jak najbardziej przypominającej naturalne środowisko tych zwierząt. Dzięki temu od 2015 roku mamy nową atrakcję w naszej okolicy. Kiedy tylko słyszy się lub czyta o tej wystawie, łatwo zlekceważyć jej walory. Jednak już pierwsze kroki po jednej z kilku przestronnych sal rozwiewają wszelkie wątpliwości. – Wiele razy byłam w zoo i podziwiałam zwierzęta – mówi zwiedzająca wystawę – Często jednak te zwierzęta były daleko, w przeciwległym końcu wybiegu. Tutaj, chociaż to tylko eksponaty, wrażenie jest dużo większe. Niesamowite. Nigdy wcześniej nie stałam pod żyrafą, nie byłam kilka metrów od słonia, czy niedźwiedzia – wylicza.

Zwierzęta opowiadają o sobie i rzeczywiście kolejne ekspozycje robią niesamowite wrażenie. Trasa wiedzie nas przez poszczególne kontynenty. Zwiedzanie urozmaicają spektakle. Usłyszymy odgłosy wodospadów, burzy, ryki zwierząt, a także opowieści o zwierzętach i kontynentach. Swoich głosów użyczyli m.in. Jarosław Boberek i Piotr Fronczewski. Inne opowieści przewidziane są dla dzieci, inne dla dorosłych.

„Oko w oko z dzikim zwierzęciem. Niezwykła wystawa w Polednie”

Ameryka Północna

Jej wielkość i położenie sprawiają, że na północy kontynentu panuje klimat okołobiegunowy, a na południu niemal równikowy. Ze skrajności klimatycznych wynika wielka różnorodność fauny i flory. Pośród Gór Skalistych plemiona Indian z ich charakterystycznymi tipi.

Europa

To ekspozycja, w której odnajdziemy najwięcej zwierząt znanych nam z naszych pól i lasów. Ciekawostką jest zestawienie w niewielkiej odległości trzech gatunków często mylonych przez dzieci i dorosłych – sarny, daniela i jelenia. Wiele razy słyszy się, że sarna jest samicą jelenia, a to zupełnie różne gatunki. Ekspozycja to bardzo wyraźnie prezentuje, bo obok siebie stoją sarny samiec – rogacz, kozioł i samica. Są małe i ważą do 35 kg. Większy jest daniel, a największy jeleń.

Azja

Tu spotykamy ekstremalne warunki przyrody i zwierzęta w nich żyjące. Od gór Kaukazu po tundrę. Od śnieżnych owiec, przez marco polo, łosie azjatyckie, przez wilki, aż po niedźwiedzie brunatne. W tych ciężkich warunkach w Mongolii żyje wiele plemion wędrownych, które mieszkają w jurtach.

Afryka

To drugi co do wielkości kontynent Ziemi. To niezwykła różnorodność roślin rosnących w klima cie równikowym i zwrotnikowym idąca w parze z niezwykłą różnorodnością zwierząt. Najgroźniejsze wśród nich to tzw. Wielka piątka afrykańska: słoń, lew, lampart, nosorożec i bawół. Oprócz nich: krokodyl, hipopotam, szakal, gepard, a także antylopy, żyrafy, zebry, guźce i wiele innych. W Afryce można spotkać wiele plemion, m.in. Himba, Zulusi, Masajowie…

Każda sala to wielka przygoda!